AKADEMIA SZTUKI
zamknij
2017-05-19

Noc Muzeów w Akademii Sztuki

20 maja 2017 | sobota | godziny 18.00 - 23.00 | Pałac pod Globusem | plac Orła Białego 2

 

PRZYZIEMIE:

 

Zona Sztuki Aktualnej | 18.00 do 23.00

 

Tytuł wystawy: True Romance

Artyści: Dominika Olszowy, Cezary Poniatowski 

Kurator: Romuald Demidenko 

 

Galeria R+ | 18.00 do 23.00

Tytuł wystawy: Scenes of Displacement

Artyści: Eldar Farber, Anina Brisolla, Noga Shtainer, Alona Harpaz, nezaket Ekici & Shahar Marcus, Ariel Richman, Ronnie Karfiol

Kurator: Alona Harpaz

 

Teatr

18.00 koncert perkusjonistów z klasy prof. Jorge Luis Valcarcel Gregorio przygotowany pod kierunkiem Rafała Krzanowskiego. Wystąpią:

Magdalena Mazurek “Koda for solo vibraphone” – Jan Freicher

Joanna Kłos “Gitano” – Alice Gomez

Dawid Buczula “Lila” – E. Sejourne

Piotr Kupczyński “Garage Drummer” – J. Campbell

Grzegorz Kaźmierczak “Reflections” – J . C. Combs

Joanna Kłos “Gigue” – J. Kraft

Agata Błaszczyńska “You” – Amadeusz Franczyk  

Marta Miklińska “Ajax men of science” – G. Burton

 

20.00 pokaz pt. "Film 1" studentów pracowni filmu krytycznego

 

 

PARTER

 

Ogród Zimowy | 18.00 – 23.00

Praca interaktywna przygotowana przez Radosława Nagaya z Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

PIERWSZE PIĘTRO

Galeria Rektorska | 18.00 – 23.00

Tytuł wystawy: POSTILUS

Artyści: Zuzanna Bukała, Magdalena Chojnowska, Kaja Depta-Kleśta, Piotr Depta-Kleśta, Michał Domański, Alicja Gapińska, Sylwia Godowska, Stephanie Göde, Marta Jaguś „Jagód”, Justyna Komorowska, Agnieszka Lutostańska, Aleksandra Misztela, Iga Oliwiak, Grzegorz Piaseczny, Urszula Słowacka, Tina Siuda, Zuzanna Waligórska, Aleksandra Zaborska.

Kurator: Tomasz Piotr Świtalski

 

Sala 102

prezentacje Wydziału Edukacji Muzycznej

18.00 koncert; wystąpią studentki  Yana Hudzovska i Marta Bochenek z klasy prof. Katarzyny Dondalskiej. Przy fortepianie Rafal Kowalczyk.

W programie: Creamer/Layton After You`ve Gone; H. Carey A Spring Morning; G. Spross Gathered Roses; L.Rozycki Rajski ptak; G.Donizetti A Mezzanote; S. Rachmaninow Nie poj krasawica…; G. Donizetti  Aria Lindy di Chamounix.

 

18.30 koncert jazzowy: Justyna Pustówka – vocal, Krzysztof Wyszyński – piano.

 

 

Sala 115 | 18.00 – 23.00

IX Pracownia Obrazu. „Materiał-Postawa-Proces":

Dobromiła Hada-Jasikowska: "Muszę szyć"; Piniak: "Będzie coś i będę"; Arek Dydek: "Rysowanie posthumanistyczne"; Karolina Babińska: "Działanie spacerowe lub statyczne z możliwością obserwacji".

 

Sala 109 | 20.00 – 23.00

 

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej oraz Muzyki Ekperymentalnej Akademii Sztuki w Szczecinie zaprasza na drugą edycję TREMENDOUS WALL OF SOUNDS - koncert

 

Łącznik i sala konferencyjna Centrum Przemysłów Kreatywnych | 18.00 – 23.00

Prezentacja prac, w tym filmów, studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

 

 

DRUGIE PIĘTRO

Studio fotograficzne | 18.00 – 23.00

Portrety wykonywane zwiedzającym, wysyłane do osób portretowanych mailem. UWAGA: działanie z przyczyn niezależnych odwołane.

 

Sala 214 | 18.00 – 23.00

 

Wystawa Postplenerowa Buena Fuerte w sali 214

 

 

TRZECIE PIĘTRO

Pracownia 312 | 18.00 – 23.00

Prezentacja realizacji z pracowni Street Artu pod opieką dra dr Mariusza Warasa

 

Pracownia 311 | 18.00 – 23.00

prezentacja prac studentów z pracowni dr hab. Hanny Nowickiej-Grochal prof. nadzw.

 

Pracownia 310 | 20.00 – 20.20

 

Performance Śnij nocą letnią - performance inspirowany Shakespearem. Biorą udział: Marek Mardosewicz i Anna Granatowska. Muzyka: Łukasz Markiewicz. Tekst: Marek Mardosewicz.

 

 

 

 

DZIEDZINIEC pomiędzy Pałacem pod Globusem a Centrum Przemysłów Kreatywnych PK

 

19.00 koncert; Wielcy Koncertmistrzowie: Maestro, maestro

Koncert Baltic Neopolis Orchestra UWAGA: koncert przeniesiony do Sali Koncertowej Zespołu szkół Muzycznych na Staromłyńskiej 13

 

23.00 Działanie studenckie pt. „Nowa praca” pod opieką dr Aleksandry Ska. Uwaga: działanie dostępne tylko poprzez transmisję online!

 

Namiot sferyczny na placu Orła Białego 2

Przed Pałacem rozstawiony zostanie namiot sferyczny!

Firmy Pixzel Legend i Freedomes wraz z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów utworzą nową pracownię, w której na kierunku wzornictwo będą mogli kształcić się w zakresie designu i projektowania rzeczywistości wirtualnej .
 
W sobotę 20 maja w czasie Nocy Muzeów nastąpi podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie. Podpisanie listu intencyjnego odbędzie się w specjalnie na tę okazję postawionym namiocie sferycznym. Dla odwiedzających nasi partnerzy przygotowali próbkę technologii w postaci kilkuminutowej animacji przygotowanej przez Pixel Legend i wyświetlonej w namiocie firmy Freedomes, w technologii full dom. Prezentacja będzie dostępna do 23.00.
 
Zakres współpracy obejmuje między innymi  
 a)  prowadzenie przez pracowników Pixel Legend pracowni projektowania przestrzeni wirtualnej na kierunku: wzornictwo, specjalności: komunikacja wizualna;
c)     zorganizowanie przez Partnerów praktyk zawodowych dla studentów kierunku: wzornictwo, specjalności: komunikacja wizualna oraz projektowania produktu;
d)    udział Partnerów w tworzeniu programu studiów na kierunku wzornictwo;
e)    organizacji i realizacji projektów badawczo – rozwojowych;
f)     wspólnej organizacji miejskich, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych przedsięwzięć, propagujących dorobek sygnatariuszy w zakresie ich działalności statutowej.
 
Nowa pracownia pod opieką tych firm zacznie funkcjonować od października 2017.
 
 
List podpiszą:
dr hab. Danuta Dąbrowska – prodziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów
dr Magdalena Małachowska – dyrektor Centrum Przemysłów Kreatywnych
Jan Filipowiak – założyciel Pixel Legend
Agnieszka Syczewska – Freedomes, współzałożycielka firmy
Adam Łyczakowski – Freedomes, współzałożyciel firmy
 

Ponadto naszych studentów i wykładowców będzie można spotkać w:

Muzeum Nardowe, Staromłyńska 27

„GENEALOGIA 2017” 
W przestrzeni wystawy „Złoty wiek Pomorza…”

Wystawa prac studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. nadzw.
Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Monika Frankowska-Makała
Czas trwania: 20 maja – 18 czerwca 2017
Miejsce: przestrzeń wystawy „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”

Już po raz czwarty podczas Nocy Muzeów w przestrzeni ekspozycji „Złoty wiek Pomorza” zaprezentowana została wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Cykl wystaw o wspólnym tytule „Genealogia” odwołuje się do dzieł związanych z dawnymi władcami Pomorza Zachodniego. Studenci w swych pracach próbują odpowiedzieć na pytania: co znaczą dla nas – współczesnych mieszkańców Szczecina – pamiątki po Gryfitach? Jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazane na wystawie eksponaty? Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru, ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. W związku z rocznicą reformacji inspiracją dla studentów będą w tym roku prezentowane na wystawie „Złoty wiek Pomorza” dzieła sztuki o tematyce luterańskiej, m.in. kopia słynnego gobelinu Croya.

 

Dom Kultury 13 Muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

Galeria JEDNA/DRUGA – „1917”.

W kwietniu swoją działalność rozpoczęła galeria JEDNA/DRUGA zlokalizowana na parterze Domu Kultury 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie. Jest to inicjatywa Moniki Szpener, która realizuje kuratorski projekt wystawienniczy przy wsparciu DK 13 Muz i Fundacji „Reakcja Sztuki”.

Galeria składa się z dwóch pomieszczeń, w których będą pokazywani niezależni artyści dobrani na zasadzie konfrontacyjnej. Na pierwszej wystawie o tytule „1917” inaugurującej działalność galerii prace pokazują prof. Kamil Kuskowski, artysta sztuk wizualnych, dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Ul Pazniak, ubiegłoroczny absolwent Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, obecnie asystent w Pracowni Fotografii i Strategii Artystycznych na tym samym wydziale. 

Punktem wyjścia dla wystawy „1917” jest obchodzone w tym roku stulecie polskiej awangardy. Prezentowane prace eksplorują potencjał symboliczny jednego z najważniejszych dzieł XX w. „Fontanny” Marcela Duchampa, powstałego, co nie jest bez znaczenia, w 1917 r. Był to pierwszy ready-made (przedmiot gotowy) wystawiony jako dzieło sztuki. Stał się symbolem sprzeciwu wobec tradycyjnej sztuki i jej wartości, ukazując jej nowe, kontekstowe rozumienie. 

Instalacja „Inochód” to wizualny dokument socjalnej utopii wzorowany na projektach studentów i absolwentów moskiewskiej uczelni artystycznej Wchutiemas. W założeniu prace te miały być wzorem upowszechniającym prostotę i racjonalność przy jednoczesnej świeżej dekoracyjności. Jednak ruch rosyjskiej awangardy, wchodząc w pole propagandy politycznej szybko uległ zmianie ideologicznej. 

„Inochód” to jeden z paradoksalnych sposobów poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych, polegający na jednoczesnym unoszeniu obu kończyn z jednej strony ciała. Artysta, nadając taki tytuł swojej instalacji, podkreśla polityczną pozycję artystów.

 

33’45 record store

ul. Więckowskiego 4
13.00–19.00

„Dźwięki i obrazy”
– Ekspozycja płyt winylowych z zasobów 33’45 recordstore.  
– Wystawa prac studentów grafiki z Akademii Sztuki w Szczecinie. Organizowane przez koło naukowe „Koło” w ramach akcji „Vinyl Covers Review”. Na wystawie prezentowane będą projekty okładek płyt winylowych oraz plakaty muzyczne.
– Sety dj-skie.

 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

ul. Małopolska 48
20.00–0.00

17.00–18.30 – koncert w holu Filharmonii zespołu Tomasza Licaka – Pomeranian Youth Big Band & Guests (odpłatny)

 


INKU Szczeciński Inkubator Kultury

al. Wojska Polskiego 90
18.00–22.00

Wystawa „ciało-medium” prezentuje wybrane prace kilku studentów I Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Wasyłyk i mgr Natalii Szostak z Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Dzieła ukazują rys pracowni skoncentrowanej na konstrukcji formy i świetle. Głównym tematem przedstawionych realizacji jest kształt ludzkiego ciała i struktura koloru.

Program towarzyszący otwarciu wystawy podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów:
18.00
Promocja wydawnictwa dr hab. Elżbiety Wasyłyk pt. „Obraz jako struktura sił. Konstrukcja figuracji”. Prezentacja oraz spotkanie z autorką

19.00
Otwarcie wystawy

19.00–22.00
Performance ruchowy „Ciało w ruchu!” w wykonaniu grupy tanecznej pod kierunkiem Barbary Tereszko

19.00–22.00
Działania aktywizujące zwiedzających do prostych czynności twórczych w przestrzeni wystawy
Ada Krawczak, Kinga Rabińska – „gdzie było twoje ciało?”
Paweł Kula – „Miejsce do znikania rysunków i fotografii”

 

Pełny program Nocy Muzeów