WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2017-03-10

DREAM WITH ME - recenzja płyty – "Katarzyna Dondalska po raz kolejny" Magazyn MUZYKA 21 -luty 2017

To już trzecia w pełni recitalowa płyta Katarzyny Dondalskiej nagrana dla wydawnictwa Acte Préalable. W książeczce płyty artystka pisze: „Do nagrania mojej płyty zainspirowała mnie chęć poszukiwania nowych współbrzmień. Chciałam pokazać, że głos jest instrumentem niezwykłym, niepowtarzalnym. We współbrzmieniu z innymi instrumentami potrafi stworzyć cudowną atmosferę, różnorodne nastroje”. I tak usłyszymy 18 utworów kompozytorów uznanych i cenionych, często uwielbianych (Rachmaninowa, Masseneta, Gounoda, Griega, Bernsteina), kilka „perełek koloratury” (Grothe, Nicolai) oraz premierowych nagrań Stefana Johannesa Waltera (prywatnie małżonka śpiewaczki, jej aranżera).
Katarzyna Dondalska należy dziś do najwybitniejszych interpretatorek sopranowych koloratur. Wspaniała technika pozwala jej na wirtuozerię sięgającą rejonów „stratosferycznych dźwięków”. Pewnie dlatego wybitna śpiewaczka operowa Barbara Bonney jej głos nazwała „ósmym cudem świata”. Autor ksiązeczki płyty pisze: „Dondalska jest kontynuatorką sztuki wokalnej legendarnych sopranów koloraturowych Erny Sack, Mado Robin oraz najbardziej fascynującej Bogny Sokorskiej”. Dodałbym jeszcze Adę Sari i Zdzisławę Donat. Działalność artystyczna śpiewaczki obejmuje występy na najważniejszych scenach i estradach świata. Do jej znaczących partii operowych należą Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie oraz Konstancja w Uprowadzeniu z seraju” W. A. Mozarta, 
Zerbinetta w Ariadnie na Naxos R. Straussa, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Rozyna w Cyrulilu sewilskim Rossiniego i tytułowy Słowik w operze Strawińskiego. Jest finalistką i laureatką wielu konkursów wokalnych dla śpiewaczek koloraturowych(m. in. Gesangswettbwerb Sylvia Geszty w Luksemburgu). W Polsce należała do uczennic Haliny Mickiewiczówny. Sama sprawdza się jako pedagog, w 2011 r. uzyskała stopień doktora wokalistyki. Głos artystki jest zmysłowy, piękny w barwie i w brzmieniu, niesłychanie swobodny w górze skali. Technikę ma opracowaną perfekcyjnie. Wszystkie cechy tego głosu można podziwiać i potwierdzać w nagraniach na omawianej płycie.
Partnerami artystki są instrumentaliści wirtuozi – pianista Timur Enikeev i waltornistka Michelle Perry, artyści w swej sztuce zaiste perfekcyjni. Płytę artystka zadedykowała prof. Piotrowi Kusiewiczowi, wybitnemu śpiewakowi i pedagogowi.

Jacek Chodorowski

PLIKI DO POBRANIA