WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2017-12-20

Koncert Adwentowy w Ueckermunde

Z udziałem studentów szczecińskiej Akademii Sztuki i uczniów Kreismusikschule Uecker-Randow z klas śpiewu solowego prof. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej odbył się w piątek, 15 grudnia 2017 r. w Sali Ratuszowej Zamku Książąt Pomorskich w Ueckermünde wzruszający Koncert Adwentowy. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Muzyczne Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. Koncert poprowadziła emerytowana Burmistrz Ueckermünde Heidi Michaelis, a przy fortepianie zasiadł Michał Landowski, student klasy fortepianu prof. Bogusława Rottermunda. W programie koncertu znalazły się duety – „Tochter Zion“ Händla i „Ave Maria” Donizettiego, zaśpiewane przez Julitę Wudarczyk (sopran) i Aleksandrę Wojtachnię (mezzosopran) oraz „Laudamus te” z „Glorii” Vivaldiego w wykonaniu prof. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej (sopran) i Aleksandry Wojtachni, która zaprezentowała także solistycznie arię „Bereite dich Zion“ J. S. Bacha z „Oratorium na Boże Narodzenie”, znaną kolędę polską „Bóg się rodzi”, „Adeste fideles” oraz wymagające wokalnie „Ave Maria” Pietro Mascagniego. W arii “Ed exultavit” z bachowskiego “Magnificatu” D-dur zabrzmiał głos prof. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej, a w arii “Quia respexit” z tego samego utworu sopranowy głos Elizy Nowakowskiej. Wespół z Julitą Wudarczyk (skrzypce) Eliza zmierzyła się z arią „Domine Deus“ z „Glorii“ Vivaldiego. Poza wspomnianym „Magnificatem” i „Oratorium na Boże Narodzenie”, „Gloria” Vivaldiego jest jednym z częściej wykonywanych dzieł w okresie adwentowym. W wypełnionej sali koncertowej nie zabrakło utworów Händla (aria “Verdi prati” z opery „Alcina“ - Annika Viola Eberbach), Mozarta („Laudate Dominum” – Friederike Bieber) oraz tradycyjnych kolęd polskich i niemieckich w wykonaniu z Hanny-Lisy i Janne-Marie Karbe. Jedyny sopran chłopięcy Alexander Kalischewski, poza kolędami, popisywał się w arii „Panis angelicus” Cezara Francka z „Mszy uroczystej”. Zachwycona publiczność spontanicznie poddała się propozycji wspólnego zaśpiewania znanej niemieckiej kolędy „O du fröhliche”, po czym długo i serdecznie oklaskiwała artystów.

Warto wspomnieć, że koncerty w Ueckermünde cieszą się od lat dużą popularnością, a ich głównym celem jest promocja młodych talentów wokalnych oraz zbiórka środków na Międznarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego, w którym szczecińska Akademia Sztuki bierze udział w roli partnera.

 

Na zdjęciu od lewej:

Michał Landowski, Aleksandra Wojtachnia, Annika Eberbach, Alexander Kalischewski, Hanna-Lisa Karbe, prof. Sylwia Burnicka - Kalischewska, Janne-Marie Karbe, Eliza Nowakowska, Friederike Bieber, Julita Wudarczyk

Fot. Frank Bieber