WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2017-01-30

Sylwia Fabiańczyk-Makuch

dr Sylwia Fabiańczyk-Makuch

adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie
specjalizacja: dyrygentura, emisja głosu, prowadzenie zespołów wokalnych, czytanie partytur

Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, który założyła w 2003 roku. Z zespołem tym odbyła trasy koncertowe po Hiszpanii, Włoszech, Francji, Turcji, Niemczech, Austrii, Macedonii, Ekwadorze, Malcie, Irlandii, Słowacji, Litwie. Z Chórem Akademii Morskiej brała udział w licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając czołowe nagrody, między innymi:  Złoty dyplom w kategorii muzyki sakralnej, folklorystycznej oraz rozrywkowej w VI Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Cançó Mediterrània w Lloret de Mar/Barcelona(2016), GRAND PRIX w 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach(2016), Złoty Dyplom w 47. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat w Legnicy (2016), GRAND PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat w Bratysławie (Słowacja, 2016).

Więcej informacji o sukcesach chóru: tutaj.

http://chor.am.szczecin.pl/

 

Z chórem Akademii Morskiej w Szczecinie nagrała dwie płyty CD popularyzujące chóralną literaturę o tematyce marynistycznej (Gra fal 2012, Pozdrowione bądźcie morza 2009) oraz płytę z utworami bożonarodzeniowymi (Pod okapem śniegu 2013), wydała cztery teledyski. Dokonała kilku prawykonań dzieł chóralnych kompozytorów współczesnych.

Uzyskała indywidualne nagrody dla najlepszego dyrygenta festiwalu na konkursach w Bratysławie (Słowacja, 2015), Pradze (Czechy, 2014), Chełmnie (2012), Głogowie (2010). Za swoje osiągnięcia artystyczne została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Nagrodzona również przez Marszałka Dyplomem Uznania Zasług dla Kultury i Promocji Województwa Zachodniopomorskiego, nagrodami rektorskimi Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Złotą Odznaką Honorową PZCHiO. Otrzymała również medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, nominowana była także do nagrody artystycznej Miasta Szczecina. Juror festiwali i przeglądów chóralnych.

W latach 1997-2012 pracowała jako wokalistka w zespole Camerata Nova działającym przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pod dyrekcją prof. Eugeniusza Kusa. W latach 2008-2014 była dyrygentem chóru działającego w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie. Od 2011 roku zatrudniona jest na stanowisku adiunkta w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Akademii Morskiej w Szczecinie.

W 2015 roku założyła kilkunastoosobowy zespół wokalny Pomerania Singers, z którym prezentuje się w znaczących wydarzeniach artystycznych miasta i regionu, współpracując z najważniejszymi instytucjami artystycznymi.

Sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział Szczecin, jest także dyrektorem artystycznym autorskiego projektu Chóru Akademii Morskiej Wspólne brzmienia.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie). Dyplom z dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego uzyskała z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tytuł doktora w dyscyplinie dyrygentura uzyskała we wrześniu 2011 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.