WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2018-09-24

Wspaniała GALA MUSICALOWA w Ueckermünde dla Leonarda Bernsteina w 100 rocznicę urodzin.

Ten polsko-niemiecko-szwajcarski koncert stanowi kolejne świadectwo otwartości Akademii Sztuki na kontakty międzynarodowe. Występy w zaprzyjaźnonym i urokliwym mieście Ueckermünde należą już od wielu lat do kanonu wydarzeń szczecińskich artystów. Warto wspomnieć, że niedawno w ramach zacieśniania współpracy, w towarzystwie dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej prof. Barbary Halec, Ueckermünde odwiedził JM Rektor Akademii Sztuki prof. dr hab. Dariusz Dyczewski. Przyjmujący polską delegację - pełniący funkcję Burmistrza Ueckermünde Jürgen Kliewe oraz zastępca Burmistrza Joachim Trikojat przyjechali natomiast kilka dni później z oficjalną rewizytą do Akademii Sztuki w Szczecnie.

W sobotni wieczór 16 września w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Ratuszowej Bürgersaal w Ueckermünde pogasły światła na widowni i w blasku reflektorów pojawiła się była burmistrz Ueckermünde Heidi Michaelis. Pełniła rolę gospodarza wieczoru, wiążąc słowem, humorem i charakterystycznym dla siebie szarmem niemal 2-godzinną muzyczną ucztę.

Koncert rozpoczęły utwory z „My Fair Lady” Fredericka Loewego, w wykonaniu Hanny-Lisy Karbe i Alexandra Kalischewskiego, a następnie zabrzmiały fragmenty musicali „Sweet Charity” Cy Colemana, „Kismet” Roberta Wrighta i George Forresta, „Me and Juliet” Richarda Roggersa, “Jesus Christ Superstar”, “Starlight Express” Andrew Lloyda Webbera, „Piękna i Bestia” Alana Menkena, w których popisywały się kolejne talenty wokalne z klasy śpiewu solowego prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej w Szkole Muzycznej w Ueckermünde Annika Eberbach, Janne-Marie Karbe oraz z Akademii Sztuki w Szczecinie Eliza Nowakowska i Aleksandra Wojtachnia. W pierwszej części nie zabrakło także rozsławionego przez Freda Astaire’a a brawurowo zaśpiewanego przez Alexandra Kalischewskiego utworu „Puttin´On The Ritz” z filmu o tym samym tytule Irvinga Berlina.

W części drugiej GALI MUSICALOWEJ królowały interpretacje prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej i dr Friederike Meinel, prowadzących w Katedrze Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie swoje klasy śpiewu solowego. Artystki zaprezentowały  utwory z „West Side Story” Leonarda Bernsteina, “Upiór w operze”, „Cats”, „Evita” Andrew Lloyda Webbera oraz znane standardy Kurta Weilla i George Gershwina.

Koncert uświetnił swoim udziałem młody tenor ze Szwajcarii Roland Müller, pozostający pod opieką wokalną dr Friederike Meinel. Wokalistom towarzyszyli naprzemiennie przy fortepianie niezastąpieni mgr Romuald Kalischewski i Michał Landowski. Znakomicie wspólnie wykonany w finale utwór Franceso Sartoriego z repertuaru Andrea Bocelli „Time to say goodbye” poderwał z miejsc absolutnie zachwyconych gości domagających się bisu. Artyści podziękowali publiczności za długie owacje na stojąco powtórką ostatniego numeru. Ten niezwykle udany wieczór na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

 

zdjęcie autorstwa Kati Depoorter

Od lewej na zdjęciu: Heidi Michaelis, Alexander Kalischewski, Michał Landowski, Aleksandra Wojtachnia, Eliza Nowakowska, dr Friederike Meinel, Roland Müller, Annika Eberbach, Janne-Marie Karbe, Hanna-Lisa Karbe, prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska, Romuald Kalischewski.