WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2016-01-30

prof. Waldemar Wojtal

Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w klasie Zbigniewa Śliwińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pedagogów, twórcy gdańskiej szkoły pianistycznej. Studia podyplomowe odbył w Paryżu u Vlado Perlemutera oraz Suzanne Roche. Doskonalił umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez G. Seboka oraz D. Zechlina. Stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Laureat Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku oraz II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie.

Koncertuje w Polsce i zagranicą, m.in. we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Słowacji, USA, na Ukrainie.

Głównym nurtem jego działalności zawodowej jest pedagogika. Od roku 1979 prowadzi klasę fortepianu w gdańskiej Akademii Muzycznej, a od roku 2010 także w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wśród jego wychowanków znajdują się laureaci wysokich nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wielu z nich prowadzi ożywioną działalność koncertową. Pracuje również z uzdolnioną młodzieżą średnich szkół muzycznych.

Jest członkiem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w którym sprawuje opiekę merytoryczną nad wybitnie utalentowanymi młodymi pianistami wyselekcjonowanymi z polskich szkół muzycznych na podstawie znaczących osiągnięć konkursowych. Współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej, m.in. jako członek Rady do Spraw Szkolnictwa Artystycznego oraz wielokrotnie jako juror organizowanych przez te instytucje przesłuchań ogólnopolskich i wykładowca seminariów dla nauczycieli klas fortepianu.

Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i zagranicą. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (Włochy, Niemcy, Francja, Czechy, Bułgaria), a także inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego.

Od roku 1999 do chwili obecnej jest kierownikiem Katedry Fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w latach 1993-1999 oraz 2004-2005 był rektorem tej uczelni. W wyniku jego działań Akademia Muzyczna przeniesiona została do nowej siedziby oraz zapoczątkowano budowę sali koncertowej. Obiekty te tworzą obecnie wielofunkcyjny campus akademicki.

Za swoją działalność został uhonorowany nagrodami Ministra Kultury oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Edukacji Narodowej.