WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2018-03-08

Wykład otwarty i koncert

8 marca 2018 | Sala Kameralna, Pałac pod Globusem, pl. Orła Białego 2

  Katedra Instrumentów Smyczkowych i Kameralistyki zaprasza na Wykład otwarty i Koncert!

15.00 - WYKŁAD 
"Zagadnienia strukturalne w realizacji Sonaty na Kontrabas i Fortepian Paula Hindemitha" - dr Andrzej Kaczanowski.

 

17.00 - KONCERT

Wykonawcy:             

Andrzej Kaczanowski           - kontrabas

Larysa Miszkowska – Wiltos           - fortepian

 

Program:         Adolf Misek       -       Sonata na kontrabas i fortepian e moll op 6 nr 2

                       Paul Hindemith      -    Sonata na kontrabas i fortepiano

                       Julien Francois    Zbinden         -        Hommage a’J.S.Bach na konytrabas solo op 44

                       Jan Oleszkowicz     -   Fretillement nr 2 na kontrabas solo

                       Sławomir Czarnecki - Fantazja “Muzyka z Zawratu” na kontrabas I fortepian

Opis utworów:

Sonata Miska, w konstrukcji formy oparta jest o założenia allegro sonatowego, natomiast pod względem wyrazowym nacechowana jest  olbrzymim ładunkiem ekspresji wyrażonej w zastosowanej strukturze rytmicznej, melodycznej, harmonicznej jak i dynamicznej, Wykazuje zdecydowane cechy rozwoju formy ku neoromantycznemu jej ujęciu. W konstrukcji formalnej zauważalna jest, zarówno zasada rozwinięcia ewolucyjnego fraz jak też techniki wariacyjnej       i figuracyjnej.  Posiada wyodrębnione  cztery części ( Con fuoco – Andante cantabile – Furiant – Finale ).

Sonata Hindemitha, to jedna z najważniejszych kompozycji w literaturze kontrabasu w XX wieku. Utwór powstał podczas pobytu kompozytora na wakacjach w Meksyku, w sierpniu 1949 roku. Paul Hindemith, jako uznany i ceniony przedstawiciel niemieckiej awangardy, zaliczany w poczet  kluczowych przedstawicieli neoklasycyzmu czy neobaroku,  napisał Sonatę jak sam twierdził,   „z potrzeby komfortu” w czasie wzmożonej pracy nad dużymi formami. Wpisywała się ona w ciąg kompozycji dla  instrumentów rzadko wykorzystywanych solistycznie.

Hommage a; Bach, Zbindena. Utwór powstał 10 marca 1969 roku. Utrzymany jest w formie fantazji figuracyjno – wariacyjnej z ogólnym podziałem konstrukcyjnym  A B A1, nawiązującym, w doborze niektórych cech, do suity wczesnobarokowej w jej początkowej fazie. Przy czym zauważalne jest następstwo części ( Lento – Allegro con leggerezza – Lento ) nawiązujące do tradycyjnej formy sonaty da camera. Założyć można przy tym, pewną  programowość opartą na sekwencji dźwiękowej nazwiska Jana Sebastiana Bacha jako krótkiej serii interwałowej B A C H.

Fretillement, Utwór napisany w 1992 roku w małej formie sonorystycznej w oparciu o elementy strukturalizmu interwałowego.

Fantazja Czarneckiego. Utwór napisany w 1992 roku w formie fantazji strukturalno – interwałowej z elementami sonoryzmu ilustracyjnego.

 

 Informacja o wykonawcach:

Andrzej Kaczanowski szkołę muzyczną I stopnia ukonczył w klasie skrzypiec, nastepnie kontynuował naukę gry na kontrabasie w szkole II stopnia, którą ukonczył w 1975 roku. Na zakończenie nauki wystapił z Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej  wykonując Koncert A – Dur na kontrabas i orkiestrę Domenico Dragonettiego. Jesienią rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w kwietniu 1980 uzyskując stopien magistra sztuki. Jako student brał udział w konkursach miedzynarodowych w Markneukirchen i Monachium oraz na recitalach organizowanych przez Uczelnię. Podejmuje współpracę z zespołami działajacymi na terenie Warszawy, w tym z Orkiestrą Zamku Królewskiego pod dyr Marka Sewena. W 1978  zaczyna stała współpracę z Warszawską Operą Kameralną, działając w ramach zespołów Musicea Antiquae Collegium Varsoviense, Collegium Musicum i Sinfonietty di Varsavia. W 1979  rozpoczyna współpracę z Zespołem Kameralistów Filharmonii Narodowej  pod dyr Karola Teutscha, z którym dokonuje wielu nagrań i tournees po salach koncertowych Europy, Ameryki Poludniowej i USA. W 1984 wspólpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną pod dyr Jerzego Maksymiuka dokonując kolejnych nagrań płytowych jak i licznych koncertów w Europie, Kanadzie i USA. W1986 jest współzałożycielem zespołu Camerata Vistula, który pod egidą Związku Kompozytorów Polskich dokonuje szeregu prawykonań jak i nagrań plytowych  utworów współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych.  W 1987 uczestniczy w zespole Theatre de la Collin w inauguracji tej znaczącej instytucji artystycznej. W 1991 podejmuje działalnoc pedagogiczną prowadząc klasę kontrabasu w Szkole im J. Elsnera w Warszawie. W 1994 wspólpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Uczestniczy w przygotowaniu, wraz z Polskim Radiem, serii pytowej „Mistrzowie Kameralistyki”.W 1997, jako choef d’ orchestre, prowadzi tournee Chopin Symphony Orchestra w  Korei Południowej. W 1999  w wyniku konkursu obejmuje stanowisko dyrektora Wołominskiego Domu Kultury. W 2000 rozpoczyna projekcję cyklu koncertów „ Interpretacje” i „Portret z muzyką”. W 2004 nagrywa solową płytę pt” Fantasia con tra Basso”. W 2008 uczestniczy w III Światowym Kongresie Kontrabasowym we Wrocławiu, wykonując recital i prowadząc kurs mistrzowski. W 2009 wspólpracuje z warszawskim Klubem Muzycznym wykonując serię recitali „Portret z muzyką”. W 2010 z orkiestrą SinfoniaNova utwory wirtuozowskie literatury muzycznej.    W 2016 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie obronił pracę doktorską uzyskując tytuł doktora sztuki muzycznej.

          

Larysa Miszkowska pochodzi z rodziny muzykow. Edukacje muzyczna rozpoczęła w wieku 6 lat w szkole muzycznej we Lwowie w klasie Lidii Golembo. Pierwszy wystep publiczny w wieku 8 lat. Dalsze studia pianistyczne kontynuowala w Konserwatorium w Moskwie w klasie wybitnego pedagoga prof. Lwa Naumowa. Wielokrotnie brala udzial w koncertach solowych i kameralnych wykonując m.in. koncerty Mozarta, Haydna, Bacha, Chopina i Czajkowskiego. Przez wiele lat pracowala jako kameralistka  w Akademii  Muzyczncznej w Warszawie biorac udzial w festiwalach w Słupsku, Lańcucie i Kolobrzegu. Od wielu lat współpracuje z Andrzejem Kaczanowskim.

  

Na wydarzenia WSTĘP WOLNY!