WYDZIAŁ MALARSTWA I NOWYCH MEDIÓW
zamknij
2016-02-12

Robert Mleczko

W latach 1992–1997 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, którą ukończył dyplomem Wyludniacz[2] (animacja, 1997) w pracowni prof. Kazimierza Urbańskiego, opartym na opowiadaniu Samuela Becketta. Współtworzył poznański Teatr Plastyków jako performer i współautor ponad 10 spektakli. Był członkiem Teatru Maya, którego spektakl Śmiech (1996) prezentowano we Francji, Belgii, Włoszech i Niemczech. W 1995 roku rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w łódzkiej PWSFTviT. Nakręcił kilkanaście etiud studenckich i operatorskich. Współpracował w Polsce z takimi artystami jak Hubert Czerepok, Joanna Rajkowska, Karolina Breguła, Artut Żmijewski, czy The Wooster Group w Nowym Jorku. Filmy fabularne i dokumentalne ze zdjęciami jego autorstwa prezentowano na polskich i międzynarodowych festiwalach: 61 Berlinane (Auf der Suche, 2011), 13. Nowych Horyzontach (Utopians, 2011), 35. I 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Non sono pronto 2010; Teraz ja 2005), gdzie zdobywały uznanie krytyki. W latach 2000–2006 realizował także programy telewizyjne, m.in. Królowie śródmieścia dla programu drugiego TVP, Trzeba żyć oraz

cykl Nocny stróż w TVP Kultura w reż. Mariusza Grzegorzka.  

Równolegle pracował w teatrze. Razem ze Zbigniewem Bzymkiem   stworzył projekcje wideo w Na szczytach panuje cisza Krystiana Lupy (2006). Reżyserią świateł zajął się po raz pierwszy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie przy Przestrzeni Shelley Krzysztofa Rzączyńskiego (2006). W Tarnogórskim Centrum Kultury współpracował wielokrotnie z reżyserką Ewą Wyskoczyl. Współtworzył scenografię, zajmował się reżyserią światła i projekcjami wideo m.in. przy DorianieNosferatuDulskiej Forever i Królu Olch Teatru ZL.

Od 2012 r. należy do najbliższych współpracowników Krzysztofa Garbaczewskiego. Stworzył m.in. projekcje wideo w Everyman Jack of You i Forgiveness Erika Ehna w Teatrze La MaMa   w Nowym Jorku (w ramach projektu Soulographie i w Balladynie Marcina Cecko w teatrze Polskim w Poznaniu.