WYDZIAŁ SZTUK WIZUALNYCH
zamknij
2017-11-06

"Miasto dla sztuki - miasto dla każdego" – projekt artystyczny dr Mirosławy Jarmołowicz.

Projekt artystyczny "Miasto dla sztuki - miasto dla każdego", powstał przy wsparciu Gminy Miasto Szczecin. Realizuje zamierzenia mające na celu niwelację błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy -Street Art.

Inicjatywa ma charakter artystyczno-socjologiczny.  W zdegradowanych przestrzeniach XIX-wiecznej zabudowy centrum Szczecina powstaje autorska galeria obrazów, która ma charakter zmienny, nie jest na trwałe związana z murem, czy miejscem. Projekt może ewaluować, elementy mogą zmieniać funkcję (np. stelaże w przyszłości mogą służyć jako pergole dla roślinności), a mieszkańcy powinni wpływać na kształt własnej przestrzeni. Do ekspozycji w podwórku przy ulicy Kolumba zostały wykorzystywane rysunki dzieci mieszkających w tej kamienicy,  z kolei na podwórku przy ulicy Krzywoustego - część elementów wystawienniczych służy do wyrażania  opinii  czy rysowania przez mieszkańców.

Projekt jest  próbą aktywizacji społecznej mieszkańców poprzez sztukę, która powinna budować ich poczucie tożsamości, odpowiedzialności za miejsce i wpływu na otoczenie. Jest również przyczynkiem do wywołania dyskusji o sztuce, o pojmowaniu piękna i brzydoty, o własnym miejscu na ziemi - zindywidualizowanym i akceptowanym.

                                                                                                dr Mirosława Jarmołowicz