Publikacja podejmuje problematykę ciała, tożsamości, autokreacji, mediów społecznościowych, awangardy, polskiej transformacji ustrojowej i feminizmu w kontekście twórczości Agaty Zbylut. Książka zawiera dokumentację prac artystki z ostatnich lat.
Publikacja podejmuje problematykę ciała, tożsamości, autokreacji, mediów społecznościowych, awangardy, polskiej transformacji ustrojowej i feminizmu w kontekście twórczości Agaty Zbylut. Książka zawiera dokumentację prac artystki z ostatnich lat.
Publikację otwierają Ruminacje, rodzaj autokomentarza, w którym artystka łączy wątki osobiste, techniczne szczegóły poszczególnych realizacji i kulturowe dyskursy. Pojawiające się w tekście wątki są dalej identyfikowane i dyskutowane w czterech rozmowach: z Ingą Iwasiów – klasyczką feminizmu w Polsce, Zofią Krawiec – propagatorką emenacypacyjnych możliwości mediów społecznościowych, Adamem Mazurem – znawcą fotografii oraz Januszem Noniewiczem, który wprowadził modę na intelektualno-artystyczne salony. Ogólny komentarz do twórczości Agaty Zbylut stworzyła, w kontekście feminizmu, Marta Czyż. Na końcu znajdziemy też Krótką historię odzyskiwania ciała autorstwa Łukasz Musielaka - swoistą próbę rekonstrukcji emancypacyjnego dyskursu ciała w perspektywie dziejowej.
Muka. Książka pod redakcją Łukasza Musielaka
Recenzja naukowa: Magdalena Ujma
Język publikacji: polski, angielski
O AUTORZE
o autorze
Agata Zbylut - artystka, akademiczka, feministka i radykalizująca się wegetarianka, okazjonalnie kuratorka. W latach 1993-1999 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski), dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. W roku 2008 obroniła tytuł doktory sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a w 2012 otrzymała tytuł doktory habilitowanej w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000-2005 była kuratorką Galerii Amfilada. W 2004 koordynowała Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” w województwie zachodniopomorskim. W 2005 została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2004 roku założyła Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, które realizowało ministerialny program „Znaki Czasu”. Od 2004 pełni funkcję prezeski tegoż stowarzyszenia, które w tym czasie zbudowało Kolekcję Regionalną Zachęty Sztuki Współczesnej – największy zbiór sztuki współczesnej w zachodnio-północnej Polsce – i doprowadziło do powołania Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” (2007, 2009, 2011). Od 2010 pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2013 na stanowisku profesory nadzwyczajnej), gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych, a od 2018 jest także kierowniczką Katedry Fotografii. W dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, USA. W 2000 roku otrzymała pobyt rezydencjonalny w Meklenburskim Domu Sztuki w Pluschow, na przełomie 2003-2004 roczne Stypendium Fundacji Mendelsona w Berlinie a w 2009 stypendium pobytowe Schafhof - Europäisches Künstlerhaus Oberbayern w Freising (Monachium). Mieszka i pracuje w Warszawie i Szczecinie.
Łukasz Musielak – krytyk sztuki, filozof, adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz redaktor naczelny Wydawnictwa Naukowego WMiNM. Interesuje się instytucjonalnym kontekstem sztuki oraz współczesnymi praktykami artystycznymi w kontekście historii i teorii awangardy.
O PROJEKTANCIE
Ryszard Bienert
3-group.eu
WARUNKI DOSTAWY
Odbiór osobisty [ koszt dostawy - 0 PLN ]
Istnieje możliwość osobistego odbioru publikacji zakupionych w naszym sklepie internetowym. Jeśli chcą Państwo odebrać książki w Pałacu pod Globusem, prosimy o wcześniejszy kontakt poprzez e-mail: wydawnictwo@akademiasztuki.eu
List polecony/ paczka dostarczona przez Pocztę Polską [ koszt dostawy - 15,60 PLN ]
Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. W zależności od wagi zamówionej publikacji otrzymacie Państwo list polecony lub paczkę.
Publikacje cyfrowe [ koszt dostawy - 0 PLN ]
Zakupione publikacje cyfrowe dostępne są w Panelu Użytkownika na stronie Wydawnictwa.