WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2019-07-23

Aleksandra Wojtachnia – historyczny - pierwszy egzamin magisterski z wokalistyki

W dniu 19 lipca, utworzony w 2013 roku - studia I st. i w 2017 roku - studia II st. w Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek wokalistyka, doczekał się pierwszej absolwentki. Jest nią Aleksandra Wojtachnia, która studia tak licencjackie, jak i magisterskie odbyła w Szczecińskiej Akademii Sztuki w klasie śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej, prof. nadzw. AS.

Aleksandra Wojtachnia w maju złożyła wokalny egzamin dyplomowy, oceniony przez komisję jednogłośnie na ocenę celującą. Absolwentka należała do grona studentów dbających o dotrzymywanie terminów w trakcie sesji egzaminacyjnych oraz zainteresowanych udziałem w różnych projektach i kursach mistrzowskich.

Będąc na II roku studiów I stopnia zadebiutowała w roli Drugiego Chłopca w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta w ramach Festiwalu Opernale w Schloß Bröllin w Niemczech. W wystawianej przez Akademię Sztuki w tym roku „Hrabinie” Stanisława Moniuszki zaprezentowała się w roli Boni.

W roku 2017 znalazła się w ścisłym gronie finalistów V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde / Niemcy, w 2018 r. zdobyła III nagrodę w kategorii „głosów operowych” na X Międzynarodowym Konkursie „Concorso Musicale Paolo Serrao” we włoskiej Filadelfii, a w maju tego roku, wespół z Michałem Landowskim przy fortepianie – II nagrodę w kategorii „duety kameralne” na 29 Międzynarodowym Konkursie w Barletta we Włoszech. Ponadto, Aleksandra Wojtachnia koncertowała m.in. w Szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i w Ueckermünde oraz w Düsseldorfie, Kolonii oraz w Brüssow.

Zasłużony dyplom z wyróżnieniem – gratulujemy!