WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2016-01-28

Dr hab. Ewa Filipowicz – Kosińska

 

Od 2005 roku pracę artystyczną łączy z działalnością pedagogiczną, pracując w Akademii Muzycznej w Poznaniu, Filii w Szczecinie, a obecnie w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi również klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Ewa Filipowicz przez 20 lat pracowała jako solistka w Operze na Zamku w Szczecinie współpracowała z wieloma teatrami operowymi w kraju i m. in. Operą Narodową w Warszawie, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Operą Dolnośląską, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Łodzi. Śpiewała na scenach Niemiec, Belgii, Danii, Holandii i Szwajcarii wykonując m. in. rolę ognistej Carmen oraz Rozyny. Poza rolami operowymi z dużym powodzeniem wykonuje partie solowe w wielkich dziełach oratoryjno – kantatowych, oraz bierze udział w koncertach muzyki współczesnej oraz recitalach pieśni.

W 1996 r. śpiewaczka nagrała CD „Symfonia czterech snów” J. Stalmierskiego; w 2000 r. CD „Ave Maria”a w 2008 r. CD „Te deum” M. Jasińskiego.

Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie sztuki operowej artystka zastała wielokrotnie wyróżniana m. in. nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001). Za rolę Rozyny w operze „Cyrulik Sewilski” otrzymała nagrodę publiczności szczecińskiej „Bursztynowy Pierścień” a w 2007 Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Sofii, Wydziału Wokalno – Aktorskiego. W 2001r. uczestniczyła w Mistrzowskim kursie wokalnym Fiorenzy Cossotto interpretacji dzieł G. Verdiego

Prowadzi działalność społeczną na rzecz środowiska teatralnego w sekcji Opery Zarządu Głównego ZASP oraz w Polskim Stowarzyszeniu Pedagogów Śpiewu.