WYDZIAŁ EDUKACJI MUZYCZNEJ
zamknij
2017-01-30

dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch

profesor nadzwyczajna na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie
specjalizacja: dyrygentura, emisja głosu, prowadzenie zespołów wokalnych, czytanie partytur

Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, który założyła w 2003 roku. Z zespołem tym odbyła trasy koncertowe po Hiszpanii, Włoszech, Francji, Turcji, Niemczech, Austrii, Macedonii, Ekwadorze, Malcie, Irlandii, Rosji, Słowacji, Litwie. Z Chórem Akademii Morskiej brała udział w licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając ponad 40 czołowych nagród, między innymi: Złoty dyplom na XX Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych i Chórów Młodych w Sankt Petersburgu (Rosja, 2017), GRAND PRIX oraz Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich w II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis w Lublinie (2017), Złoty dyplom w kategorii muzyki sakralnej, folklorystycznej oraz rozrywkowej w VI Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Cançó Mediterrània w Lloret de Mar/Barcelona (Hiszpania, 2016), GRAND PRIX w 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2016), Złoty Dyplom w 47. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat w Legnicy (2016), GRAND PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat w Bratysławie (Słowacja, 2016), Złoty Dyplom w kategorii sakralnej oraz świeckiej w 22. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (2015), GRAND PRIX w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. Juozasa Naujalisa w Kownie (Litwa, 2015), II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Derry w Irlandii Północnej (2014), Złoty Dyplom w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Muzyki Współczesnej Canti veris w Pradze (Czechy, 2014), GRAND PRIX na III. Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich w Międzyrzeczu (2013), I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ohrid w Macedonii (2013), I miejsce na 44. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat w Legnicy (2013, 2017), II miejsce na III Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Chóralnym Vratislavia Sacra (2013), Złoty Dyplom na V Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie (2012), Grand Prix w V Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie (2012), Grand Prix w XIV Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (2011), Złoty Dyplom na 46. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2011), I miejsce w XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Ormińskiego w Rumi (2010), GRAND PRIX w II Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie (2010), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Rimini we Włoszech (2009), GRAND PRIX w VI Turnieju Chórów o Wstęgę Drwęcy w Brodnicy (2009), I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2008).

Z chórem Akademii Morskiej w Szczecinie nagrała trzy płyty CD popularyzujące chóralną literaturę o tematyce marynistycznej (Gra fal 2012, Pozdrowione bądźcie morza 2009, Ave Maris Stella 2017), płytę z utworami bożonarodzeniowymi (Pod okapem śniegu 2013), płytę z premierowo wykonanym dziełem Marka Raczyńskiego Regina Poloniae 2017 (na chór mieszany, organy, sopran i mezzosopran), zrealizowała pięć teledysków. Dokonała kilkunastu prawykonań dzieł chóralnych kompozytorów współczesnych.

Współpracowała z wybitnymi artystami i wykonawcami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, takimi jak: Andrea Bocelli, Krzesimir Dębski, Henri Seroka, Michael McGlynn, Zbigniew Wodecki, zespół Trebunie-Tutki, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Włodek Pawlik.

Uzyskała indywidualne nagrody dla najlepszego dyrygenta festiwalu na konkursach w Lublinie (2017), Legnicy (2017), Bratysławie (Słowacja, 2015), Pradze (Czechy, 2014), Chełmnie (2012), Głogowie (2010). Za swoje osiągnięcia artystyczne została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Nagrodzona również przez Marszałka Dyplomem Uznania Zasług dla Kultury i Promocji Województwa Zachodniopomorskiego, nagrodami rektorskimi Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Złotą Odznaką Honorową PZCHiO. Otrzymała również medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, nominowana była także do nagrody artystycznej Miasta Szczecina. Juror festiwali i przeglądów chóralnych.

W latach 1997-2012 pracowała jako wokalistka w zespole Camerata Nova działającym przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pod dyrekcją prof. Eugeniusza Kusa. W latach 2008-2014 była dyrygentem chóru działającego w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie. Zatrudniona w Akademii Morskiej w Szczecinie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2011 roku pracuje również jako wykładowca (obecnie profesor nadzwyczajny) w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi zajęcia z przedmiotów: dyrygentura chóralna, czytanie partytur, zespół wokalny do praktyk studenckich.

W 2015 roku założyła kilkunastoosobowy zespół wokalny Pomerania Singers, z którym prezentuje się w znaczących wydarzeniach artystycznych miasta i regionu, współpracując z najważniejszymi instytucjami artystycznymi. Z zespołem tym wydała płytę z utworami Romualda Twardowskiego (Tryptyk morski) oraz Mszą Stella Maris, op.49 nr 4 Feliksa Nowowiejskiego na chór mieszany i organy.

Sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział Szczecin, jest także dyrektorem artystycznym autorskiego projektu Chóru Akademii Morskiej Wspólne brzmienia, którego ideą jest połączenie klasycznego brzmienia chóru z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi (Etno project 2017; Kayah i zespół Kroke, Magia kabaretu 2016: Grupa MoCarta i Ireneusz Krosny, Festiwal Latinoproject 2015, Jazz: Kuba Badach i Jacek Piskorz 2014).

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie). Dyplom z dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego uzyskała z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tytuł doktora w dyscyplinie dyrygentura uzyskała we wrześniu 2011 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a stopień doktora habilitowanego w 2017 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku.