WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2016-01-30

dr hab. Dariusz Samól

Absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven, Belgia, gdzie studiował saksofon w klasie profesora Eda Bogaarda. W Akademii Muzycznej we Wrocławiu obronił tytuł doktora sztuki oraz pracę habilitacyjną.

Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Czechach, Belgii, Holandii, na Łotwie. W swoim bogatym repertuarze posiada zarówno utwory kameralne jak i z towarzyszeniem orkiestry. Jako solista koncertował z Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Pomorską, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Camerata Nova, Orkiestrą AM we Wrocławiu, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Filharmonią Toruńską, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Brał udział m.in. w Światowych Kongresach Saksofonowych w Minneapolis i St Andrews, Forum Muzyki Współczesnej w Warszawie, Festiwalu im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Muzyki Współczesnej w Szczecinie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie. Wielokrotnie występował jako Guest Artist i prowadził lekcje mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych, m. in. w Arizonie,Texasie Mississippi, Nowym Jorku, Pensylwani oraz na Florydzie, a także na Łotwie i we Włoszech. Dokonał wielu prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej. Płyty CD: Polska Muzyka Saksofonowa – dzieła wybrane, Romantyczne Impresje. Książka: Muzyka saksofonowa w twórczości polskich kompozytorów

Pracuje jako adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie, oraz nauczyciel gry na saksofonie w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Jego studenci od lat odnoszą sukcesy w konkursach jak m. in. Międzynarodowy Konkurs „Etiuda”, International Music Competition w Mediolanie, Concorso Europeo Musicale Citta di Filadelfia (Włochy), Międzynarodowy Konkurs „Yamaha” w Hamburgu i wielu innych.