WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2018-03-04

dr Piotr Pożakowski

adiunkt

specjalność: waltornia

 

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie waltorni prof. Edwarda Danieckiego. Od roku 1993 jest waltornistą orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą występował na wielu koncertach w kraju i za granicą (Watykan, Niemcy, Szwecja, Rosja, Chiny, USA). Współpracuje też z Polską Filharmonią Kameralną Sopot W. Rajskiego. Ponad 100 razy występował na recitalach solowych i koncertach kameralnych, biorąc udział we wszystkich ważniejszych cyklach koncertowych w Trójmieście, a także w innych miastach Polski.

Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni, gdzie prowadzi klasę waltorni i zespołów kameralnych. Jego uczniowie zdobyli ponad 160 nagród i wyróżnień na różnego rodzaju konkursach i przesłuchaniach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest zapraszany do prac jury przesłuchań CEA oraz konkursów muzycznych.

Jego zainteresowania naukowe związane są z operą włoską XIX wieku a także życiem i twórczością Gioacchino Rossiniego. Ma w swym dorobku pięć publikacji na temat fortepianowych utworów tego kompozytora.

Zajmuje się również publicystyką muzyczną. W latach 1999-2010 współpracował z ogólnopolskim dwutygodnikiem „Ruch Muzyczny”, dla którego przygotował 80 relacji z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie gdańskim a także z przedstawień operowych w kraju (Poznań, Szczecin) i za granicą (Zurych, Nowy Jork). Przygotowuje teksty do programów transmisji spektakli z Metropolitan Opera, przygotowywanych przez Filharmonię Łódzką. Jest też autorem kilkunastu opublikowanych opracowań lub transkrypcji utworów na róg i zespoły kameralne.

W 2000 roku, wraz z organistką Ewą Mazurek-Krasodomską, nagrał płytę CD „Muzyka sakralna na róg i organy”. W roku 2008 ukazała się płyta „Pieśni Koncertowe Romantyzmu” nagrana przez niego wraz z Aleksandrą Kucharską-Szefler (sopran) i Bożeną Szull-Talar (fortepian).

W 2005 roku uzyskał tytuł doktora sztuki, na podstawie dysertacji doktorskiej na temat „Pieśń romantyczna na głos, róg i fortepian na przykładzie twórczości F. Lachnera (1803–1890) i H. Procha (1809–1878)”.

Jego działalność artystyczna i pedagogiczna została uhonorowana m.in. Brązową Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1996), Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni (1999, 2004), Dyplomem Ministra Kultury (2004), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009) oraz Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej "Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce" (2016). Dwukrotnie otrzymał też Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2002, 2009).