WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2016-01-23

Grzegorz Kmita

Kontrabasista w orkiestrze Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie od 1981 roku, gdzie pracuje pod batutą wybitnych dyrygentów, takich jak  Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Zdzisław Szostak, Tomasz Bugaj, Agnieszka Duczmal, Stefan Bevier, Jurij Łuciw, Stefan Frass. Wraz z orkiestrą odbył szereg tournee koncertowych po Włoszech, Danii, Szwecji i Niemczech, grając  w wielu słynnych salach koncertowych, m.in. w Filharmonii  Narodowej  w Warszawie czy w Filharmonii Berlińskiej.

Od 1981 roku prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym, najpierw w Akademii Muzycznej w Poznaniu – Filia w Szczecinie, a od 2012 roku w Akademii Sztuki w Szczecinie. Również od 1981 roku prowadzi klasę kontrabasu w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, a od 1983 roku do dzisiaj pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów smyczkowych i gitary, przewodnicząc komisjom egzaminacyjnym i promocyjnym.

Wiele lat pracy dydaktycznej zaowocowało licznymi absolwentami, którzy są czynnymi zawodowo muzykami. Znakomita większość muzyków kontrabasistów Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie należy do grona jego wychowanków.

Współpracował z Teatrem Polskim i Teatrem Współczesnym w Szczecinie, kierując zespołem instrumentalnym w muzycznych spektaklach, m.in.: w Pieśni nad Pieśniami i W zielone gramy. W latach 1977–79 był zatrudniony w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Dyplom zdobył w 1981 roku w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Podczas nauki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie (1971-1976) współpracował jako basista z kwintetem Andrzeja Winnickiego, który zakwalifikował się do konkursowych przesłuchań legendarnego Jazzu nad Odrą.