WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2016-01-30

Maksym Dondalski

Urodził się w 1989 r. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem ojca, Jana Dondalskiego. W siódmym roku życia podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie fortepianu prof. Lidii Zaborskiej i skrzypiec pod kierunkiem prof. Zdzisława Wylonka. W latach 2008 – 2013 studiował na wydziale instrumentalnym  Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego, które ukończył z wyróżnieniem. W roku 2015 ukończył  również na tej uczelni studia dyrygentury symfonicznej . Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych:  w wieku 9 lat został laureatem I nagrody na Wielkopolskim Konkursie Skrzypcowym (Poznań, 1998), w 2000 r. wziął udział w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, otrzymując I wyróżnienie; w tym samym roku wystąpił również na Zamku Królewskim w Warszawie. Do jego największych osiągnięć należą m.in.: IV nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemana w Poznaniu  (2004), I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2004), I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu (2004). Dwukrotnie wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych skrzypków im K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2003,2004). Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2002 wziął udział (jako solista) w Bydgoskich  Impresjach Muzycznych, które odbywały się pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Ministerstwa Kultury. W lipcu 2003 uczestniczył w Kursie „Salony u Mistrza – w stronę Artura Rubinsteina” pod kierunkiem Konstantego Andrzeja Kulki w Bydgoszczy, a w sierpniu 2004 brał udział w Kursie Mistrzowskim w Krzyżowej pod kierunkiem prof. A. Kosteckiego. Na koncie ma liczne występy solistyczne – występował m.in. z Warmińsko-Mazurską Orkiestrą Symfoniczną, wykonując  I Koncert skrzypcowy op. 6 N. Paganiniego ( X 2004), w koncercie z cyklu „Grajmy w Młodość (III 2008) – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego, z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną (III 2005) – I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 H. Wieniawskiego, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej (II 2009) – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego, z Filharmonią Opolską (VI 2013), z Sinfonią Baltica w Słupsku (VIII 2013), z Filharmonią Gorzowską (III 2014) – Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę G. Bottesiniego. Koncertował we Francji (Chateauroux, X 2004) oraz Rosji (Kaliningrad, XI 2004, 2005); 7 grudnia 2007 wystąpił z recitalem skrzypcowym w Berlinie, a w maju 2008 – na Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie.

Wielokrotnie występował jako solista w Filharmonii Berlinskiej z takimi dyrygent taki jak:  Scott Lawton, Igor Budinstein, Stanley Dodds czy Borislav Iwanov. 

W marcu 2019 zadyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

W kwietniu  2019 wykonał koncert Mieczysława Karłowicza z Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Od 2018 r. prowadzi orkiestrę  na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie.
W lutym 2019 wygrał konkurs  i został powołany na stanowisko Koncertmistrza Opery Narodowej  w Warszawie - Teatr Wielki.