WYDZIAŁ INSTRUMENTALNY
zamknij
2018-11-30

Międzynarodowa Konferencja ”Gitara wczoraj i dziś”

Międzynarodowa Konferencja ”Gitara wczoraj i dziś”

 

   W dniach 15 - 17. 11. 2018 odbyła się w Akademii Sztuki w Szczecinie Międzynarodowa Konferencja „Gitara wczoraj i dziś”, zorganizowana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach konferencji goście z rodzimych i zagranicznych uczelni przeprowadzili wykłady, warsztaty, lekcje mistrzowskie i koncerty z muzyką polską w roli głównej (w tym światowe i szczecińskie prawykonania).
   Podczas wykładów przedstawiona została historia polskiej muzyki gitarowej na przestrzeni wieków. O gitarze w dawnej Polsce mówił prof. UMFC w Warszawie Marcin Zalewski, cechy twórczości sławnych polskich gitarzystów XIX wieku przedstawiła prof. AS w Szczecinie Kornela Arwicz – Sienicka. „Taniec ludowy jako inspiracja w muzyce polskich kompozytorów gitarowych XX wieku” był tematem wykładu magistra Dawida Pajestki , a o poszukiwaniu nowej przestrzeni dla kompozytorów polskich najmłodszego pokolenia mówił prof. AM w Krakowie Michał Nagy. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji i nauczycieli gry na gitarze.
   Warsztaty profesor Simonetty Camilletti z Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie zaprezentowały sposoby na zwiększenie komfortu ciała i ducha gitarzysty podczas koncertu, które stanowią cenne poszerzenie wiedzy na ten temat. Lekcje mistrzowskie ze studentami, absolwentami i uczniami klas gitary z północno-zachodniej Polski prowadzili : profesor Margarita Escarpa z Konserwatorium w Vigo, profesor Simonetta Camilletti z Rzymu, profesor Michał Nagy z Krakowa i profesor Kornela Arwicz – Sienicka ze Szczecina.
   W ramach konferencji odbyły się również trzy koncerty wieczorne. Koncert Inauguracyjny składał się ze spektaklu słowno – muzycznego „Moja ojczyzna” w wykonaniu Anny Gielarowskiej i Korneli Arwicz – Sienickiej, światowej premiery utworu Halikarnassos na klarnet, gitarę, kontrabas i elektronikę – Piotra Pawlika i recitalu gitarowego Michała Nagy. Koncert miał miejsce 15.11. w Ogrodzie Zimowym Pałacu pod Globusem Akademii Sztuki w Szczecinie i spotkał się z uznaniem publiczności.
   W koncercie zatytułowanym „W stronę współczesności” , który odbył się następnego dnia w Sali Kameralnej AS wystąpili studenci Piotr Sikora i Patryk Dżaman oraz Simonetta Camilletti. Studenci zaprezentowali utwory na gitarę solo i dwie gitary polskich kompozytorów, a gość z Rzymu własne kompozycje z prezentacją DVD. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem publiczności.
   Koncert Finałowy wieńczący konferencję odbył się w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej w sobotę 17.11. Motywem przewodnim były Preludia op. 28 Fryderyka Chopina, w transkrypcji na dwie i jedną gitarę. W pierwszej części wystąpili absolwenci klasy gitary prof. Korneli Arwicz – Sienickiej – Dawid Pajestka i Maciej Kostecki. Jako duet gitarowy „Pajestka Kostecki Duo” wykonali Preludia op.28 nr 13 i 15, a z towarzyszeniem perkusistów Rafała Krzanowskiego, Krzysztofa Kołłątaja i Piotra Kupczyńskiego utwór Afonia / Afazja / Poiromania Piotra Klimka (szczecińskie prawykonanie). W drugiej części mieliśmy okazję podziwiać światowej sławy hiszpańską gitarzystkę Margaritę Escarpę, która zaprezentowała Preludia op. 28 nr 4 i 7 oraz utwory inspirowane twórczością Chopina. Program zakończył utwór włoskiego kompozytora Mario Castelnuovo Tedesco – Capricio Diabolico. Na bis w szczelnie wypełnionej publicznością sali filharmonii zabrzmiał Taniec młynarza Manuela de Falli w transkrypcji na gitarę solo. Koncert wywołał entuzjastyczne reakcje słuchaczy.
   Konferencja potwierdziła różnorodność i bogactwo polskiej literatury gitarowej, która mogłaby być częściej wykonywana na estradach świata. Konieczne są też dalsze badania nad twórczością zapomnianych polskich kompozytorów, o których nadal wiemy za mało. Duże zainteresowanie konferencją pozwala mieć nadzieję, że działania te będą kontynuowane.