WYDZIAŁ MALARSTWA I NOWYCH MEDIÓW
zamknij
2017-11-17

mgr Maciej Karpiak

Pracownia Multidyscyplinarnego Projektowania Produktu
Bionika
 
Zakład Wzornictwa
na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów
Akademii Sztuki w Szczecinie
mgr Maciej Karpiak – rocznik 1977r., absolwent WSSU w Szczecinie – studia na wydziale Architektury Wnętrz 2004 – dyplom z wyróżnieniem. W trakcie studiów trzykrotnie nagradzany stypendiami Prezydenta dla wybitnie uzdolnionych artystycznie.

Jako student wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach projektowych. W 2003r. Jako pierwszy Polak w historii zaprezentował prototypy swoich mebli podczas SaloneSatellite w Mediolanie. Jeszcze podczas studiów nawiązuje współpracę z hiszpańskimi producentami oświetlenia dla których tworzy swoje pierwsze produkty. Od 2004 r. prowadzi autorską multidyscyplinarną pracownię projektową Office for Design Maciej Karpiak. Autor ponad stu zastrzeżonych wzorów przemysłowych, kilkuset realizacji z zakresu projektowania architektury wnętrz, projektowania mebli oraz koncepcji architektonicznych. W latach 2005- 2009 nagradzany licznymi nagrodami i wyróżnieniami w konkursach na najlepszy produkt oraz najlepszy wzór przemysłowy.

Od 2010r. właściciel i główny projektant marki Nuuun kitchens. W 2015 roku za projekt the Wall Kitchen otrzymał główną nagrodę w konkursie Interior Innovation Award organizowaną przez IMM Cologne z patronatem German-Design-Council. Jako pierwszy projektant w Polsce opracował projekty oraz brał udział w tworzeniu technologii do masowej produkcji domów mobilnych. Zajmuje się tworzeniem działów R&D oraz dyrekcją kreatywno- artystyczną w polskich fabrykach produkujących meble. Od 2015r. CEO design founder w biotechnologicznej spółce Spiruu, w której zajmuje się tworzeniem innowacyjnych technologii bioreaktorów oraz projektowaniem ultranowoczesnych multimedialnych urządzeń przyszłości. Za koncepcję bioreaktora do domowego uprawiania spiruliny, jako spółka Spiruu, otrzymał nominację i awansował do finału nagrody Millenium Technology Prize 2016 , która jest odpowiednikiem nagrody Nobla w dziedzinie technologii przyszłości mających największy wpływ na życie ludzi. Swoje zainteresowania bardzo intensywnie kieruje w stronę technologii przyszłości które mają polepszyć życie na Ziemi jak również interesuję się kwestią przeniesienia życia na inne planety.

Zaprojektowane przez Macieja Karpiaka produkty brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Niemczech, Włoszech, Holandii , Belgii , Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji itp. …

Na Akademii Sztuki prowadzi pracownie Bioniki oraz Multidyscyplinarnego Projektowania Produktu.