WYDZIAŁ SZTUK WIZUALNYCH
zamknij
2016-05-01

CUBETURA - II Studencie Triennale Architektury Wnętrz

Czym jest CUBETURA?

CUBETURA to triennale architektoniczne organizowane w Szczecinie. Jest wystawą łączącą w sobie wiele dziedzin luźno tyczących się tematyki designu i architektury. Pierwsza edycja festiwalu obfitowała w serie spotkań, wykładów, paneli dyskusyjnych, pokazów filmowych, warsztatów dla dużych i małych, jednak główna wystawa dotyczyła jedynie projektów Katedry Architektury Wnętrz i Form Użytkowych Akademii Sztuki w Szczecinie. Po trzech latach postanowiliśmy zaprosić do drugiej edycji naszego festiwalu także studentów, wykładowców i absolwentów innych wyższych uczelni plastycznych z Polski.

Wystawy, wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne oraz wiele innych festiwalowych atrakcji drugiej edycji CUBETURY odbywać będzie się m.in.: w Centrum Przemysłów Kreatywnych (nowopowstałym centrum w Akademii Sztuki w Szczecinie dającym ogromne możliwości pracy projektowej i wykonawstwa), w OFF Marinie (Szczecińska Przystań Kultury), w Muzeum Narodowym czy w zakamarkach Pałacu pod Globusem – zabytkowej siedziby Akademii Sztuki w Szczecinie. Tym sposobem chcemy pokazać nie tylko przyjezdnym gościom, ale także Szczecinianom, jak szerokie jest spektrum interesujących miejsc w naszym mieście.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to KOOPERACJA.

Kooperacja według Słownika Języka Polskiego PWN

1. «współdziałanie w jakiejś dziedzinie»

2. «współpraca między ludźmi lub przedsiębiorstwami w produkcji towarów i usług»

3. daw. «spółdzielczość»

4. daw. «spółdzielnia, kooperatywa»

 

Nad festiwalem, jak nad wieloma projektami z dziedziny projektowania pracuje się wspólnie. Przy wyborze takiego hasła kierowaliśmy się nie tylko oczywistym faktem naszej grupowej współpracy. To także motto dla wszystkich wystaw i warsztatów. Pokazujemy, że razem, można zrobić więcej! Zachęcamy do współpracy nie tylko projektantów, ale i wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek. Organizujemy warsztaty dla młodzieży, dorosłych, dzieci a także seniorów. Kooperatywa w naszym wydaniu, to nie tylko praca grupowa. Współdziałanie i przenikanie się wielu dziedzin to ważna część projektowania. Dlatego pasjonaci grafiki, wzornictwa czy zdobnictwa także odnajdą w programie interesujące ich tematy. Grafika dopełnia architekturę, wzornictwo inspiruje się sztuką i odwrotnie. Dziś wszystkie te dziedziny przenikają się i my właśnie chcemy to pokazać. Dosłownie hasło kooperacji ujawnia się w zaproszeniu po praz pierwszy do wystawy studentów z innych miast. Chcemy, aby pokazali Szczecinianom swe oryginalne pomysły oraz poznali nasze projekty i miasto, które wcale nie leży nad morzem.

 

Osiągnięcia CUBETURY:

- W 2014 roku CUBETURA została wybrana przez organizatorów Łódź Design Festiwal jako wystawa towarzysząca. Podczas jej trwania ekipa CUBETURY przeprowadziła także warsztaty dla dzieci wpisane w główny lineup festiwalu.

- W 2016 roku CUBETURA jako jeden z 10. projektów została zakwalifikowana do wystawy KO – Projekt organizowaną przez ASP we Wrocławiu, która ma na celu ukazanie najlepszych projektów powstałych w wyniku kooperacji na polskich uczelniach artystycznych.

 

Więcej info na:

www.cubetura.pl

www.facebook.com/Cubetura

 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Szczecin.