Akademia Sztuki

Uczelnia inna niż wszystkie

Akademia Sztuki

Przydatne strony/artykuły

Strony internetowe przydatne przy poszukiwaniu pracy i o rynku pracy:
 
Pomocne strony www:          

 

Polecane artykuły: 

Artykuł z ramach współpracy z portalem  www.pracuj.pl

4 ścieżki zawodowe dla absolwentów kierunków artystycznych

Po zakończeniu nauki na kierunkach artystycznych można znaleźć pracę w instytucjach kultury, agencjach marketingowych i działach kreatywnych firm, a także w branży edukacyjnej. Można też zostać tzw. „wolnym strzelcem“. Rozwiązań jest wiele, ale tylko od Ciebie zależy, którą drogę wybierzesz.

  1. Agencje marketingowe i działy kreatywne w firmach

Praca w agencjach marketingowych to perspektywa zawodowa polecana szczególnie absolwentom grafiki, malarstwa i fotografii. W wielu firmach związanych z reklamą znajdują się działy projektowania plakatów, banerów, logo i innych materiałów graficznych. Zatrudnienie można znaleźć również w większych organizacjach z innych branż, które mają swoje wewnętrzne działy graficzne czy kreatywne.

  1. Freelance, czyli zostań wolnym strzelcem

Wiele osób kończących studia artystyczne decyduje się na freelance, czyli bycie wolnym strzelcem. Freelancer to osoba, która nie pracuje na etacie w jednej konkretnej firmie, tylko realizuje projekty na rzecz różnych organizacji. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zleceń związanych z działalnością twórczą. Może to być np. stworzenie logo, wykonanie sesji fotograficznej, namalowanie serii obrazów czy zaprojektowanie wyglądu strony internetowej.

  1. Praca w edukacji

Po skończeniu studiów możesz znaleźć zatrudnienie jako nauczyciel plastyki, muzyki czy historii sztuki. Jednak edukacja to nie tylko praca w szkołach. Jako absolwent kierunku artystycznego na pewno masz umiejętności, których inni ludzie zechcą się od Ciebie nauczyć. Będzie to na przykład indywidualna lekcje rysunku, gry na fortepianie, aktorstwa czy projektowania graficznego. W dzisiejszych czasach masz też szansę zarabiać dzięki prowadzeniu autorskich kursów internetowych.

  1. Praca w instytucjach kultury

Praca w instytucjach kultury, takich jak muzea, galerie sztuki, filharmonie i domy kultury, to świetny wybór dla absolwentów studiów artystycznych. W takiej pracy będziesz zajmować się organizowaniem wystaw, koncertów, eventów i spotkań z uznanymi twórcami. W placówkach kultury masz też okazję nawiązać nowe znajomości ze specjalistami z branży artystycznej.

Przeczytaj także:

porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

 

RYNEK PRACY W PRZEMYŚLE KREATYWNYM

Sektor kreatywny rozwija się dynamicznie, a to daje wiele możliwości zawodowych. W tej branży sprawdzą się osoby, które są otwarte na nowości, komunikatywne i pomysłowe. Aby pracować w świecie reklamy i nie tylko, można ukończyć studia związane z marketingiem, nowymi mediami, public relations lub e-commerce.  

Jakie dziedziny wchodzą w skład przemysłu kreatywnego?

Z roku na rok przybywa dziedzin zaliczanych do sektora kreatywnego. Są one głównie skoncentrowane wokół mediów, kultury i sztuki. Oto najważniejsze z nich:

·         reklama,

·         film i wideo,

·         muzyka,

·         architektura,

·         rynek sztuki i antyków,

·         projektowanie mody,

·         radio i telewizja,

·         gry komputerowe,

·         oprogramowanie,

·         sztuki wizualne,

·         rynek wydawniczy.

 

Rynek pracy przemysłów kreatywnych

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii stale przybywa miejsc pracy w sektorze kreatywnym.  Stanowiska te koncentrują się głównie wokół wytwarzania nowych dóbr i usług, na które zapotrzebowanie ciągle rośnie. Jak zatem rozpocząć karierę w tej branży? Okazuje się, że wykształcenie jest drugorzędną kwestią – zatrudniani są zarówno humaniści, jak i absolwenci studiów technicznych. Przemysł kreatywny szczególnie przyciąga możliwością rozwoju osobistego. Zaletą jest praca w dynamicznym i zmieniającym się środowisku. Zarobki też są atrakcyjne – szczególnie dla osób z kilkuletnim doświadczeniem. Jak podaje portal Pracuj.pl, specjalista ds. social media zarabia przeciętnie 5100 zł brutto, fotograf 4900 zł brutto, a marketing manager 12 000 zł brutto.

Pożądane kompetencje

Kierownicy firm związanych z sektorem kreatywnym szukają przede wszystkim osób twórczych, otwartych na zmiany, zorganizowanych, przełamujących schematy. Ważne jest też nadążanie za nowymi technologiami. Potrzebne będą również kompetencje twarde, takie jak: bardzo dobra znajomość języka angielskiego i specjalistycznych programów komputerowych, np. graficznych.

Więcej artykułów na:  https://porady.pracuj.pl/

 

Akademia Sztuki
×