Akademia Sztuki

Uczelnia inna niż wszystkie

Akademia Sztuki

5-lecie

 

Od powstania Akademii Sztuki w Szczecinie minęło 5 lat. Był to czas bardzo intensywnego rozwoju.

1 września 2010 roku, w chwili otwarcia, Akademia Sztuki w Szczecinie miała jeden wydział – Wydział Edukacji Muzycznej. W ciągu miesiąca uzyskała uprawnienia do prowadzenia kolejnych kierunków studiów i mogła założyć nowe wydziały: Wydział Instrumentalny i Wydział Sztuk Wizualnych. W 2012 roku powstał Wydział Malarstwa i Nowych Mediów. Systematycznie poszerzaliśmy listę prowadzonych na naszej uczelni kierunków i specjalności. Dziś realizujemy edukację na 4 wydziałach na kierunkach:

  • architektura wnętrz,
  • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej,
  • instrumentalistyka,
  • grafika,
  • malarstwo,
  • wokalistyka.

Systematycznie rosła liczba naszych studentów: od 419 w pierwszym roku funkcjonowania do 560 u progu szóstego roku. Kadra naukowa Akademii stale się rozwija. Doktorat, habilitację czy profesurę zdobyły 53 osoby, co oznacza, że awansował co trzeci pracownik. Nasi studenci zdobywają laury na międzynarodowych konkursach, we wszystkich dziedzinach sztuki, w których kształcimy.

Od pierwszego dnia istnienia mamy ambicję, by wpływać na Szczecin i region. Stąd projekt Akademia ZMIENIA Szczecin, w ramach którego przeprowadziliśmy serię remontów i modernizacji, udostępniając miedzy innymi piękne i funkcjonalne miejsce do tworzenia i prezentowania sztuki – Pałac pod Globusem. W ramach tego projektu tworzymy właśnie Centrum Przemysłów Kreatywnych – miejsce współpracy Akademii z biznesem.

Nie jesteśmy instytucją kultury, jednak w wyniku prowadzonej działalności dydaktycznej organizujemy w ciągu roku około 200 koncertów i 15 wystaw. W naszym programie są także pokazy filmów, otwarte wykłady, warsztaty i performance. Dbamy o to, by sztuka tworzona przez naszych studentów była jak najszerzej prezentowana.

Wierzę, że nasze starania, by rozwijać uczelnię dla studentów i dla regionu, sprawiają, że Akademia Sztuki w Szczecinie, choć młoda, z dnia na dzień staje się coraz ciekawszym i coraz bardziej inspirującym do kreatywności miejscem.

Każdy z Was może je współtworzyć z nami, zapraszamy.                                                                                         

prof. dr hab. Ryszard Handke, prof. zw.

Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie

 

Akademia Sztuki
×