Akademia Sztuki

Uczelnia inna niż wszystkie

Akademia Sztuki

Rektorzy kadencji 2012 - 2016

Rektorzy

Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie
prof.dr hab. Ryszard Handke 


Dyrygent, powołany na stanowisko Rektora powstającej w Szczecinie Akademii 
Sztuki 15 czerwca 2010 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Stały współpracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży. Działacz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, obecnie pełni funkcję wiceprezesa szczecińskiego oddziału. Członek Rady  Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie, Prezydenckiej Rady Kultury w Szczecinie. Od roku 1981 do chwili obecnej dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (aktualnie: Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie). Od 1986 roku był pracownikiem naukowym szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, kierował nią przez 10 lat (od 1996). Do 2010 roku kierował Katedrą Dyrygentury Chóralnej na Wydziale Edukacji Muzycznej (Filia w Szczecinie).  Był też kierownikiem muzycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie i chórmistrzem oraz dyrygentem szczecińskiej Opery i Operetki.

Absolwent klasy dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Już jako siedmiolatek śpiewał w pierwszym składzie Słowików Szczecińskiego Chóru Chłopięcego prof. Jana Szyrockiego.

Biuro Rektora
Akademia Sztuki w Szczecinie
Pałac pod Globusem  
piętro I, pok. 104
tel.: 664 080 223


e-mail: sekretariat@akademiasztuki.eu

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Akademii Sztuki w Szczecinie
dr hab. Zbigniew Romańczuk, prof. ndzw.


Od 1988 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym, a od 2006 - profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 2005 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk plastycznych w zakresie malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2005-2010 był Kierownikiem Zakładu Edukacji Plastycznej i Wychowania Estetycznego w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych malarstwa w kraju i za granicą, m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Pizie, Berlinie, Rostocku, Stralsundzie i Greifswaldzie. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz warsztatach artystycznych.

W latach 1979-1983 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W latach 1993-1994 odbył staż w ramach stypendium w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. W 1997 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Akademia Sztuki w Szczecinie
Pałac pod Globusem  
piętro I, pok. 104
tel.: 664 080 225


e-mail: zbigniew.romanczuk@akademiasztuki.eu

Prorektor ds. Artystycznych i Studenckich Akademii Sztuki w Szczecinie
dr hab. Jorge Luis Valcarcel Gregorio, prof. ndzw.

Perkusista, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi szeroką działalność artystyczno-dydaktyczną związaną z instytucjami kulturalnymi Pomorza Zachodniego, między innymi napisał muzykę do sztuki teatralnej Ramdam. Gadające lustro Philippe Donn wystawionej w Klubie 13 Muz w Szczecinie. Występuje jako solista na różnych scenach muzycznych  województwa zachodniopomorskiego. Bierze udział jako juror w  konkursach perkusyjnych szkół muzycznych. Wyróżniony został odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Występował jako solista z Filharmonią Szczecińską, orkiestrą Academia oraz  Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej. Od 1988 roku pracuje w  Filharmonii Szczecińskiej, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika  sekcji perkusji. W tym samym roku rozpoczął również pracę w Akademii Muzycznej w Poznaniu - Filia w Szczecinie. W 1979 roku na ojczystej Kubie rozpoczął pracę w Wyższym Instytucie Sztuk w  Hawanie oraz w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Kuby. Był członkiem zespołu doradców przy Ministerstwie Kultury do spraw wdrażania najnowocześniejszych metod nauczania przedmiotów muzycznych. W roku 1986 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Występował jako solista z wieloma zespołami kameralnymi, m.in. z orkiestrą  Nuestro Tiempo.
W latach 1975–1979 studiował w  Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie perkusji wybitnego prof. Jerzego Zgodzińskiego. Urodzony w Hawanie (Kuba).


Akademia Sztuki w Szczecinie
Pałac pod Globusem  
piętro I, pok. 104
tel.: 664 080 226


e-mail: jorge.valcarcel@akademiasztuki.eu
Akademia Sztuki
×