Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
16.09.2019

Udane urodziny Klary Schumann w Akademii Sztuki – relacja

 

W piątek, 13 września 2019 r. muzyczny świat świętował 200 urodziny znakomitej pianistki i kompozytorki Klary Schumann. Także Akademia Sztuki w Szczecinie przyłączyła się do tych obchodów, przygotowując koncert z cyklem pieśni „Myrten” („Mirty”) op. 25, skomponowanym w prezencie ślubnym dla Klary, w przeddzień jej urodzin przez Roberta Schumanna. Autorami wierszy wybranych przez Schumanna są Wolfgang von Goethe, Heinrich Heine, Friedrich Rückert, Julius Mosen, Thomas Moore, Lord Byron, Robert Burns. Każda pieśń odzwierciedla w niezwykle jasny i skoncentrowany sposób świat w szczegółach: wzloty i upadki życia małżeńskiego, ciężkie bytowanie na wyżu szkockim, przeżycia kobiet, które utraciły mężów i cały dobytek, pragnienie wolności, zachwyt naturą, emocje panny na wydaniu, tęsknotę za ukochaną, tęsknotę za ukochanym, tęsknotę za ojczyzną, rozumianą, jako miejsce pochodzenia lub miejsce zamążpójścia, ale także radości życia we dwoje, mistyczny, trudny do zwerbalizowania wymiar głębokiego uczucia oraz pokorę wobec Boga. Są to swoiste miniatury ujęte w formę pieśni, których kwintesencją jest sens życia w odniesieniu do „bycia razem”. Wszystkie pieśni scala symbolika mirtu, czyli przewijający się wątek miłości i małżeństwa, będący bazą rozważań o wymarzonym wspólnym życiu. Podczas koncertu opowiadała o tym dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska, prof. nadzw. AS, dzieląc się z zasłuchaną publicznością wiedzą pozyskaną podczas pisania monografii „Muzyczno-literacka przestrzeń cyklu pieśni Myrten op. 25 Roberta Schumanna i jej znaczenie dla jakości wykonawstwa artystycznego”, wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Adam Marszałek. Dopełnieniem pracy na cyklem pieśni „Myrten” op. 25 było nagranie przez Sylwię Burnicką – Kalischewską (sopran), z Michałem Landowskim przy fortepianie, płyty CD ze wszystkimi 26 pieśniami cyklu, wydanej równolegle z monografią przez wydawnictwo Acte Préalable. W koncercie poza Sylwią Burnicką – Kalischewską i Michałem Landowskim wzięli udział: Aleksandra Wojtachnia - mezzosopran, Eliza Nowakowska - sopran, Anna Bralewska - sopran i Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy.

Publiczność niezwykle serdecznie przyjęła koncert połączony z prelekcją o cyklu „Mirty” Roberta Schumanna, nagradzając każdy występ gromkimi owacjami i nie szczędząc artystom wieczoru wspaniałych komplementów oraz podziękowań i gratulacji po koncercie.  

Na zdjęciu od lewej: Michał Landowski, Aleksandra Wojtachnia, Eliza Nowakowska, Anna Bralewska, Alexander Kalischewski, dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska, prof. nadzw. AS

Fot. Romuald Kalischewski

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×