Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
12.08.2019

Koncert Wykładowców Letniej Akademii Instrumentów Dętych

 

12 sierpnia 2019 | godz. 17.00 | 

Dom Kultury 13 Muz, pl. Żołnierza w Szczecinie

 

 

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert kameralny!

Wystąpi pięciu uznanych w kraju i za granicą artystów, którzy zaprezentują niezapomniany repertuar od epoki baroku poprzez klasycyzm i romantyzm do muzyki XX wieku.

 

Pobyt muzyków w Szczecinie jest połączony z mistrzowskimi warsztatami dla młodych muzyków, które odbywają się od 7 do 14 sierpnia w specjalnościach: flet, obój, fagot, saksofon i fortepian. 

 

***

 

Program koncertu:

 

Maria Peradzyńska-Filip – flet, Andrzej Jungiewicz – fortepian:

 

W.A. Mozart – II Koncert fletowy D-dur (KV 314) 

                        cz. I -  Allegro aperto

cz. II - Andante non troppo

cz. III - Allegro

 

Th. Boehm – Souvenir des Alpes: 

Andante cantabile op. 27

                        

 

 

Grzegorz Dąbrowski – fagot, Andrzej Jungiewicz – fortepian: 

 

A Vivaldi – Koncert fagotowy B – dur nr 35, RV 503

cz. I -  Allegro non molto

cz. II - Largo

cz. III – Allegro

 

 

Dariusz Samól – saksofon, Ewa Ruszała – fortepian: 

 

S. Rachmaninow – Wokaliza op. 34 nr 14

 

P. Creston – Sonata na saksofon i fortepian op. 19

cz. I -  With vigor

cz. II - With tranquility

cz. III – With gaiety

 

 

 

Dariusz Samól – saksofon, Maria Peradzyńska–Filip – flet,  Ewa Ruszała – fortepian: 

 

C. A. Wirth –  Jephthah 

Invocation and Dance

 

 

Zapraszamy na godzinę muzycznych wzruszeń i uniesień!

 

 

*****

 

Notki o artystach:

 

Grzegorz Dąbrowski-  absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (1992), w klasie fagotu prof. Bogumiła Gadawskiego. W latach 1995-97 odbył studia w Yale University (USA), pod kierunkiem dr. Franka Morellego, zakończone otrzymaniem tytułu Master of Music. Jest laureatem kilku konkursów, w tym I nagród w Koszalinie (1986) i we Włoszakowicach (1992). 

W latach 1990 – 2007 współpracował jako I fagocista z orkiestrami: Camerata Academia w Warszawie (1990-95), Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Philharmonia Orchestra of Yale, Yale Symphony Orchestra, New Haven Symphony, Norwalk Symphony, Lyric Mountain Festival Orchestra (USA), Teatru Muzycznego Roma, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, Orkiestra Filharmonii Narodowej i Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Przez cały okres pracy zawodowej występuje również jako solista i kameralista. Koncerty fagotowe A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, C.M. Webera miał okazję wykonywać z orkiestrami filharmonii Lubelskiej, Jeleniogórskiej, Pomorskiej, Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Kameralną i Pilską Orkiestrą Klasyczną oraz w USA z The Connecticut Virtuosi. Jako kameralista chętnie współpracuje z muzykami środowiska bydgoskiego.W 2012 roku, wraz z pianistką Magdą Swatowską nagrał płytę zawierającą sonaty C. Saint-Saensa, Ch. Koechlina i P. Hindemitha.

 

 

Andrzej Jungiewicz- absolwent  klasy fortepianu prof. Józefa Stompla, oraz klas kameralnych prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Urszuli Stańczyk w Akademii Muzycznej w Katowicach. 

Stypendysta Ministra kultury i Sztuki w roku 1986/1987. Laureat konkursów pianistycznych w Nowej Soli (1975), w Sulechowie (1976), na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985 i 1986), Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986) oraz Festiwalu Augustowskie Spotkania Młodych (1985). 

Jako solista i kameralista występował w Polsce, Francji , Hong Kongu, Malezji, Niemczech, Pakistanie, Słowacji, Szwecji, Ukrainie.

Brał udział w  wielu festiwalach m. in. Światowe Festiwale Kontrabasowe oraz Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach. Dokonał prawykonań muzyki najnowszej, licznych nagrań dla Polskiego Radia oraz dla TVP. Zrealizował nagrania płytowe m. in. z  kontrabasistką Ireną Olkiewicz, a  także z  pianistką Gabrielą Szendzielorz.

 

 

Maria Peradzyńska-Filip - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc jest laureatką wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. prestiżowego międzynarodowego konkursu „Tunbridge Wells International Young Artist Concert Competition” w Wielkiej Brytanii. W latach 1994 i 1995 jako stypendystka Uniwersytetu w Bostonie, studiowała  pod kierunkiem wybitnego pedagoga oraz pierwszej flecistki Boston Symphony Orchestra - profesor Doriot Anthony Dwyer. Dwukrotnie otrzymała stypendium amerykańskiej organizacji „Apple Hill Chamber Players”, uczestniczyła w warsztatach fletowych prowadzonych przez wielu wybitnych instrumentalistów.Dokonała nagrań dla „Dux” i „Polskich Nagrań” . Płyta „Chopin Symphony Jazz Project”, w której nagraniu brała udział, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk w 2011 roku.

Maria Peradzyńska-Filip występowała jako solistka, kameralistka, oraz muzyk orkiestrowy na wielu festiwalach w kraju i zagranicą – w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Czechach oraz Ukrainie.

 

 

Ewa Ruszała- pianistka i kameralistka, absolwentka  Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Witolda Witkowskiego. 

Jako kameralistka brała udział w wielu znaczących festiwalach w kraju i za granicą (m.in. XIV Światowy Kongres Saksofonowy w Lublanie, XVI Światowy Kongres Saksofonowy w St. Andrews, China ASEAN Festiwal w Nanning, Chiny). Towarzyszyła na fortepianie wielu znakomitym saksofonistom jak Patrick Meighan, John Moore, Lawrence Gwozdz, Jonathan Bergeron, Ed Bogaard, Joseph Wytko i wielu innych. Wraz z Dariuszem Samólem w zespole The ArtSax Duo występowała wielokrotnie w Polsce, na Łotwie, w Szkocji, USA i Chinach.

Jest także członkiem Trio Inventia. Artystka trzykrotnie brała udział w programie Kultura Polska na Świecie prowadzonym przez Instytut Adama Mickiewicza.

Ewa Ruszała jest Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA, Międzynarodowego Festiwalu SAXMANIA oraz Letniej Akademii Instrumentów Dętych, Wiceprezesem Fundacji na Rzecz Instrumentów Dętych, oraz Prezesem Stowarzyszenia IMPRESJA.

 

Dariusz Samól - absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven, Belgia, studiował saksofon w klasie profesora Eda Bogaarda. Koncertuje w Europie, USA i Azji. W swoim bogatym repertuarze posiada zarówno utwory kameralne jak i z towarzyszeniem orkiestry. Jako solista koncertował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą oraz brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych (m.in. Światowe Kongresy Saksofonowe w Minneapolis i St Andrews, China ASEAN Festival i wiele innych).

Dariusz Samól odbył wiele tras koncertowych w USA i Chinach. Artysta czterokrotnie brał udział w programie Kultura Polska na Świecie prowadzonym przez Instytut Adama Mickiewicza, jest także stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku. Koncertuje jako solista oraz z zespołami kameralnymi: The ArtSax Duo, Impression Saxophone Ensemble oraz Inventia Trio. Wraz z zespołem The ArtSax Duo (z Ewą Ruszałą przy fortepianie) nagrał dwie płyty z muzyką polską. Dokonał kilkudziesięciu prawykonań muzyki współczesnej. Wśród kompozytorów, z którymi współpracował są Georg Andrix, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Artur Cieślak, Janusz Stalmierski, Piotr Grella-Możejko, Edward Sielicki, James DeMars, Alicja Gronau, Marek Jasiński, Jaromir Gajewski, Andreas van Zoelen, Zhong Juncheng, He He i Sy Brandon. Jest autorem książek na temat historii muzyki saksofonowej.

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×