Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
06.12.2019

Nicholas Cox (Wielka Brytania) poprowadzi mistrzowskie warsztaty klarnetowe

Akademia Sztuki w Szczecinie

zaprasza na spotkanie ze znakomitym klarnecistą:

Nicholas Cox (Wielka Brytania)

 

6 grudnia 2019 

Sala Kameralna w Pałacu pod Globusem

11.00-13.00  - Master Class

 

13.00  - Prezentacja Instrumentów Yamaha

 

14.00 – Recital

Wystąpią:

Nicolas Cox - Klarnet

Dorota Maciaszczyk - Fortepian

 

15-17.00  - Master Class

 

***

Biografia Nicholasa Coxa

 Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej sympatycznych muzyków w Wielkiej Brytanii, Nicholas Cox, od 2003 r. jest starszym nauczycielem klarnetu w Royal Northern College of Music w Manchesterze, a od 1991 r. głównym klarnecistą Milton Keynes City Orchestra. Orkiestry brytyjskie, w tym LSO, Philharmonia, RPO, Orchestra of Covent Garden, CBSO, Hallé, BBCPO, BBCSO, BBCNOW, RSNO, SCO, Academy of St.Martin's in the Fields i London Sinfonietta. W niezwykle bogatym życiu orkiestrowym nagrał pełne Symfonie Beethovena, Nielsena, Rachmaninowa i Szostakowicza i współpracował z tak wybitnymi dyrygentami, jak Claudio Abbado, Sir Charles Mackerras, Sir Roger Norrington, Libor Pesek, Gerard Schwarz, Sir Andrew Davies i Sir Neville Marriner. Jego nagranie na żywo Koncertu i kwintetu klarnetowego Mozarta (ClassCD 1502) wydanego w maju 2003 roku było ogłoszone „CD tygodnia” w Classic FM i od tego czasu regularnie pojawia się w falach radiowych i jest obecnie uważane za jedno z najlepszych współczesnych nagrań utworu. Równie wysoko cenione jest nagranie Duet Concertino Richarda Straussa pod batutą Gerarda Schwarza.

Nicholas studiował klarnet u Hansa Deinzera w Musikhochschule w Hanowerze na stypendium DAAD po ukończeniu St Catharine's College w Cambridge. Ugruntował swoją pozycję jako jeden z najwybitniejszych brytyjskich instrumentalistów dętych, zdobywając Złoty Medal na Konkursie Royal Over-Seas League w 1984 roku w Londynie i drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym Jeunesses Musicales w 1987 roku w Belgradzie i od tego czasu występował jako solista na wielu festiwalach w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach. Współpracował z najlepszymi kwartetami, takimi jak Brodsky, Endellion, Chillingirian, Skampa i Danel. Jako solista występował z koncertami Mozarta Webera, Spohra, Brucha, Coplanda, Finzi, Nielsena, Straussa i Debussy'ego.

Kilku wybitnych kompozytorów poświęciło mu utwory, w tym zmarły sir Richard Rodney Bennett, Hugh Wood, David Horne, Adam Gorb, Anthony Powers, Peter Fribbins i rosyjski Andrei Eshpai. W 1999 r. prawykonał klezmerski Koncert klarnetowy Adama Gorba pod batutą zmarłego Vernona Handleya. W 2010 roku wiodący kataloński kompozytor Benet Casablancas poświęcił mu nowy Koncert na klarnet i zespół Dove of Peace inspirowany słynną ilustracjią Picassa. Jego premiera tego dzieła można obejrzeć na youtube. Podczas życia orkiestrowego na północnym zachodzie Nick znalazł także czas na założenie i prowadzenie zespołu muzycznego Ensemble 10/10 oraz samodzielnie uratował i ożywił serię kameralnych Rodewald Chamber Music Liverpoolu, niegdyś jedną z najbardziej udanych i historycznych serii muzyki kameralnej w Wielkiej Brytanii.

Znaczącej reputacji Nicka jako gracza towarzyszy równie wybitna kariera nauczycielska. W maju 2006 roku jego były uczeń Junior RNCM Mark Simpson został pierwszym muzykiem, który zdobył zarówno tytuły BBC Young Musician, jak i BBC Young Composer. Kilku jego byłych uczniów jest teraz aktywnych jako wykonawcy i nauczyciele w tym zawodzie. Od czasu, gdy poświęcił więcej czasu na nauczanie, zbudował intensywną karierę jako szanowany międzynarodowy klarnecista. Wiele czasu zajmują mu wycieczki dydaktyczne, kursy mistrzowskie, recitale i międzynarodowe jury. Ostatnie podróże zabrały go do USA, Hiszpanii, Włoch, Chin, Chorwacji, Polski, Szwajcarii, Portugalii, Holandii i Rosji, i obejmowały rezydencje w stanie Kalifornia, Northridge i na nowym włoskim uniwersytecie klarnetowym w Camerino.

Zawsze aktywny jako badacz, redagował ostatnie dzieło Mieczysława Weinberga i przez wiele lat wydawał nowe wydania Sonat klarnetowych Francoisa Devienne'a, tzw. „Francuskiego Mozarta”. Ostatnie publikacje obejmowały wydania dzieł Iaina Hamiltona, Alana Ridouta i wczesne dzieło Arnolda Baxa. Ostatnio prowadził wykłady na temat Brahmsa w USA, Hiszpanii i Szwajcarii. Inne jego nagrania to Brahms / Reger Sonatas (Cala 88012) i Bliss's Quintet (Redcliffe010). Jego najnowsza płyta (BMS440) z pianistą Ianem Buckle z brytyjskiej muzyki klarnetowej Baxa, Rogera Fiske, Iaina Hamiltona, Richarda Rodneya Bennetta i Hugh Wooda została ponownie wydana na Naksos w 2015 roku.

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×