Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

"NIECH JUŻ NIKT NIE BĘDZIE SAM" Chór Akademii Morskiej w Szczecinie w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu

Niemal trzy lata temu odszedł od nas znany wszystkim artysta Zbigniew Wodecki, który dzisiaj obchodziłby swoje 70. urodziny. Dlatego Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch, chcąc uczcić pamięć wybitnego muzyka i wokalisty, nagrał wzruszającą, niezwykle aktualną w obecnej „koronarzeczywistości” piosenkę: „Nauczmy się żyć obok siebie”

 

Na zaproszenie dyrygentki zespołu w autorskiej aranżacji utworu udział wzięli uzdolnieni wokaliści związani ze Szczecinem – Olga Lisińska (solistka Chóru AM), Michał Grobelny oraz Łukasz Gocławski. Aranżację dla chóru stworzył Przemysław Skuz, muzyk oraz instruktor w Chórze AM, który jest również odpowiedzialny za realizację nagrania audio. Można go też usłyszeć w partii instrumentów klawiszowych. Subtelne, klimatyczne solo gitarowe wykonał szczeciński nauczycieli gitarzysta, Przemek Bielec.  Autorami wyjątkowego, wyróżniającego się wśród tworzonych obecnie zdalnych produkcji, teledysku są realizatorzy z zaprzyjaźnionej firmy „Kamera Jazda”. W sumie w realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia wzięło udział blisko 100 wykonawców.

Teledysk wzrusza, ponieważ dotyka tego co najwrażliwsze, czule prowadząc nas przez niemal intymne sceny codzienności, podobne zapewne do tych których wszyscy jesteśmy bohaterami przez ostatnie tygodnie. Tych samotnych lub w gronie jedynie najbliższej rodziny, ukazując potrzebę bliskości drugiego człowieka.

"Słowa piosenki, napisane przez Wojciecha Kejne, wybrzmiewają dzisiaj wyjątkowo dosadnie i prawdziwie, - mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygent zespołu - zwłaszcza w tych trudnych warunkach, gdzie jesteśmy skazani na izolację. Nagle zostaliśmy wyrwani z naszej codzienności pełnej zadań, spotkań z ludźmi, bodźców i doświadczeń. Obecna sytuacja zamknęła nas w domach, ograniczając bezpośrednie kontakty, wprowadziła swoisty niepokój i niepewność. Byliśmy często przyzwyczajeni do życia w nadmiarze, wiecznie zabiegani – pomijaliśmy, zapominaliśmy, nie potrafiliśmy doceniać. I nagle dostaliśmy ciszę, przestrzeń, czas... Izolacja kazała nam wszystkim na chwilę zwolnić, skłaniając do refleksji. Zaczęliśmy widzieć rzeczy, których nie dostrzegamy na co dzień, doceniać wartość relacji, drobnych gestów, musieliśmy nauczyć się na nowo wyrażać potrzeby i odpowiadać na potrzeby innych, również te dotyczące naszej chóralnej rodziny, w której szczególnie teraz często pojawiają się kłopoty i troski."

https://www.youtube.com/watch?v=TGH6WTG1l30

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×