Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Pedagodzy i studenci Akademii Sztuki na Festiwalu Sacrum Non Profanum

Tegoroczny, XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbędzie się
od 3 do 12 sierpnia w Pustkowie, Trzęsaczu, Łobzie, Konarzewie oraz Szczecinie. W czternastu festiwalowych wydarzeniach weźmie udział około 150 wykonawców, w tym dwie orkiestry, chór, trzy zespoły kameralne oraz znakomici soliści.

Rokrocznie przedsięwzięcie dedykowano przede wszystkim jednemu wybitnemu twórcy. Dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina, Marka Jasińskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki prezentowano
w latach 2010–2019.

Głównym celem tegorocznej edycji, przygotowanej w Roku Świętego Jana Pawła II, jest oddanie hołdu Wielkiemu Polakowi, który zmienił historię świata, łączył ludzi reprezentujących różne religie, nawoływał do modlitwy o lepsze jutro, burzył mury, a przede wszystkim dzięki mądrości
i miłości do Ojczyzny sprawił, że możemy żyć w wolnej Polsce, podobnie jak mieszkańcy wielu krajów Świata.

Jesteśmy Ojcu Świętemu winni wdzięczność i pamięć za Jego miłość oraz wyjątkowe dokonania. Pragniemy poprzez sztukę oddać Cześć Wybitnemu Polakowi.  I tak:

- W trakcie koncertu „Od Bałtyku do Tatr” (3.08) odniesiemy się do historycznych słów Papieża Polaka wypowiedzianych w roku 1987 na szczecińskich Jasnych Błoniach: jak wiatr wieje
od Bałtyku po gór szczyty do krzyża na Giewoncie...
Razem z muzykami Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łobeskiego Domu Kultury, słuchaczom zgromadzonym przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei zaproponujemy muzyczną podróż realizowaną wzdłuż i wszerz naszego Kraju.

- W programie znajdzie się też wystawa fotograficzna „Jasnogórski Pielgrzym – Jan Paweł II” autorstwa Zdzisława Sowińskiego, wybitnego fotografika, dokumentującego historię Duchowej Stolicy Polski. Wśród fotografii pokażemy m.in. niepublikowane zdjęcia.

- Podczas koncertu zatytułowanego „Homage à Jan Paweł II”(10.08), Chór Akademicki
im. Profesora Jana Szyrockiego wykona m.in. utwory dedykowane Ojcu Świętemu.

- W „Koncercie Papieskim” (11.08) wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, którzy przypomną lubiane i słuchane przez JP2 kompozycje.

- Kinomani, w ramach „Weekendu filmowego ze Świętym Janem Pawłem II” (7, 8 i 9.08), będą mieli okazję obejrzeć utrzymany w charakterze thrillera film  z 2020 roku (premiera polska) „Karol Wojtyła. Śledztwo”. W obrazie wykorzystano materiały archiwalne z zamachu na życie Jana Pawła II z 13.05.1981 roku.

Ważnym elementem projektu stanie się zapewne koncert poświęcony pamięci Marka Jasińskiego
(w dziesiątą rocznicę śmierci).

Już dziś melomani pytają o wieczorne spotkania z muzyką organizowane w Trzęsaczu 
4 i 5 sierpnia („
Koncert w Rytmie Słynnych Tańców” i „Muzyka z Filmów i z Gier Komputerowych”), a także w Konarzewie (9.08) –  gdzie po żmudnych pracach restauratorskich zabrzmią pełnym blaskiem, wykonane na przełomie XIX i XX wieku w Szczecinie-Zdrojach organy Barnima Grüneberga.

Dużą gratką dla słuchaczy powinien być też koncert „Rodzinne muzykowanie” (12.08), w którym wezmą udział artyści oklaskiwani na najbardziej prestiżowych scenach świata, czyli  fleciści
– Agata i Łukasz Długoszowie oraz pianiści – Gabriela i Andrzej Jungiewiczowie.  

Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum zależy również
na upowszechnianie muzyki wysokiej, poprzez ukazanie melomanom i turystom wypoczywającym na Pomorzu Zachodnim miejsca muzyki i innych sztuk w podzielonym wewnętrznymi konfliktami świecie.

Patronami Honorowymi XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum
są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin – Piotr Krzystek  oraz JE ks. abp Andrzej Dzięga.

Wydarzenie współfinansują Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin,
a także Zarząd Morskich Stoczni Szczecin i Świnoujście.                                                                               

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×