Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy - Koncert Kameralny

4.09.2020 piątek g. 17.00 Dom Kultury 13 Muz

Koncert Kameralny

Wykonawcy

Julita Przybylska – saksofon,

Ryszard Żołędziewski –saksofon

Karolina Kruczyk – fortepian

Saxademus Quartet (Iwona Grysak, Rafał Pikusa, Jagoda Wentruba, Cyprian Szawracki)

W programie:

André Waignein - Rhapsody for Alto Saxophone and Piano

Ryszard Żołędziewski – See Depths

Philippe Geiss – Foxy Music

Jerzy Fryderyk Haendel – Przybycie królowej Saby

Jean Matitia – Chinese Rag

Andre-Jean Dervaux - Kopal

*****

Info o wykonawcach:

Julita Przybylska – saksofonistka i pedagog. Ukończyła Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie saksofonu prof. Dariusza Samóla (2013, dyplom z wyróżnieniem). W 2017 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. 
Jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych m.in.: Concorso Musicale Europeo Citta di Filadelfia premio speciale „Paolo Serrao” (I miejsce), Concorso Internazionale del Bicentenario premio di Musica da Camera w Mediolanie (2009, III miejsce. Brała udział w kursach i warsztatach mistrzowskich prowadzonych. przez: Elliota Rileya, Noaha Getza, Gerarda McChrystala, Lawrence’a Gwozdza, Wildy’ego Zumwalta, Johna Moora, Jonathana Bergerona, Arno Bornkampa, Pawła Gusnara, The Rascher Saxophone Quartet.

Koncertowała w Polsce, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, Włoszech, także w ramach licznych festiwali. Współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operą na Zamku w Szczecinie, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Wraz z pianistką Urszulą Szyryńską nagrała płytę Works for piano and saxophone z utworami Marka Jasińskiego i Jaromira Gajewskiego (Acte Préalable, AP0417). Jest stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina (2010) oraz laureatką konkursu Najlepsze Dyplomy Artystyczne Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (2013). W macierzystej uczelni pracuje na stanowisku adiunkta, uczy również w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

 

Ryszard Żołędziewski (saksofonista, pedagog, kompozytor i aranżer) studia w zakresie gry na saksofonie klasycznym odbył w Konservatorium für Musik und Theater Bern-Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii. Arkana gry saksofonowej poznawał pod kierunkiem tak wybitnych saksofonistów jak Christian Roellinger (Francja), Iwan Roth, Marcus Weiss (Szwajcaria) oraz John-Edward Kelly (USA). Uczestniczył w Jazz Master Class prowadzonych przez Jerry'ego Bergonzi (USA). Muzykę współczesną, jej artyzm oraz kunszt kompozytorski, poznawał pod kierunkiem Henriego Pousseura (Belgia) oraz Ursa Petera Schneidera (Szwajcaria). W Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Mieczysława Stachury, obronił tytuł doktora sztuki muzycznej, a następnie przeprowadził przewód habilitacyjny. Z recitalami saksofonowymi i koncertami kameralnymi występował w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jako solista koncertował z licznymi orkiestrami w Polsce, Austrii, Belgii, Białorusi, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Niderlandach, Rosji oraz na Łotwie i Ukrainie. Uczestniczył w nagraniach dla radia i telewizji oraz nagraniach płyt CD. Prowadził lekcje mistrzowskie w Polsce, wielu krajach Europy, Azji oraz w USA i Izraelu.

Uczestniczył w nagraniach dla radia i telewizji oraz nagraniach płyt CD. W swoim dorobku posiada podręczniki z zakresu dydaktyki saksofonowej, kompozycje, aranżacje oraz publikacje w języku polskim i angielskim. Prowadzi klasę saksofonu w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu. Jest pomysłodawcą, twórcą i koordynatorem artystyczno-organizacyjnym Europejskiego Forum Saksofonowego, które odbywa się we Wrocławiu.

 

Karolina Kruczyk

Magister sztuki w zakresie gry na fortepianie, kameralistka i pianistka. Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie fortepianu dr Sławomira Wilka oraz prof. Bogusława Rottermunda. Od 2013 roku nauczyciel gry na fortepianie, a od 2019 wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zdobywczyni pierwszych nagród za najlepszy duet oraz trio na 29. Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków im. Gioviani Musicisti  „Citta di Barletta” we Włoszech. Jako kameralistka brała czynny udział w licznych przesłuchaniach, festiwalach (Saxmania, I Kongres Saksofonowy) oraz koncertach (m.in. Schubertiada, Majowe Serenady), najchętniej angażując się w projekty z saksofonistami, wiolonczelistami, skrzypkami oraz innymi pianistami. Chętnie podejmuje współpracę ze szczecińskimi kompozytorami, wykonując ich utwory na licznych koncertach.

Poza nutami szczególnie ceni sobie również słowa, co odzwierciedlają jej recenzje muzyczne dla Ruchu Muzycznego oraz cykl artykułów edukacyjnych dla kulturalnej wkładki „Przekaźnik” Ziemi Sochaczewskiej. Brała również udział w nagraniach do instalacji szczecińskiej artystki wizualnej Eweliny Maksimiuk pt. Noise (2018).

 

Akademicki Kwartet Saksofonowy - Saxademus

Kwartet tworzą studenci Akademii Sztuki w Szczecinie oraz uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie. Członkowie kwartetu to młodzi muzycy mający już na swoim koncie wybitne osiągnięcia artystyczne czego potwierdzeniem są sukcesy odnoszone na licznych konkursach międzynarodowych w kraju i za granicą.

Skład zespołu

Iwona Grysak – saksofon sopranowy

Cyprian Szawracki – saksofon altowy

Rafał Pikusa – saksofon tenorowy

Jagoda Wentruba – saksofon barytonowy

 

*****

WSTĘP WOLNY! - Obowiązują wejściówki - do pobrania ze strony bilety.fm: 

https://bilety.fm/pl/muzyka/5176-koncert-kameralny-dk-13-muz-szczecin.html

Wejściówki dostępne są także w punktach Bilety.fm na pl. Żołnierza oraz na Zamku Książąt Pomorskich.

Wejście na koncert tylko w maseczkach.

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×