Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Koncert Alicji Pilarczyk: non-lieux:nie-miejsca

24 października 2020 | godz. 19.00

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Zapraszamy na Koncert Alicji Pilarczyk: non-lieux:nie-miejsca

 

non- lieu:nie-miejsca

 

 

Projekt ”Non-lieux:Nie-miejsca” to próba skonfrontowania się z rzeczywistością artysty-freelancera. Tzw. ”nie-miejsca”, koncept wprowadzony przez Marca Augé, są przestrzeniami, które definiują współczesną (nie)rzeczywistość i stoją w opozycji do miejsc kulturowo i antropologicznie zdefiniowanych w czasie i przestrzeni. Owe ”nie-miejsca” stały się tematem refleksji skrzypaczki nad własnym życiem: nieustannymi podróżami na koncerty, czasem spędzonym w pociągach, na lotniskach, mieszkaniu w hotelach, koniecznością utrzymywania relacji osobistych przez internet, mnogością poznawanych codziennie ludzi, a jednak samotnością, mijającym czasem i ”wieczną teraźniejszością”, konfliktem między rzeczywistością a wirtualnością.

Interpretując temat zagubionej tożsamości miejsc, ”nie-miejsc”, powstała niespecyficzna forma koncertu, balansująca na granicy teatru, opery i performance’u. Utwory wymienione w programie staną się rozdziałami scenariusza w przedstawieniu, rolę dyskursu między realnością a światem wirtualnym odgrywać będzie elektronika i live video. Prawie wszystkie kompozycje umieszczone w programie powstały dzięki ścisłej współpracy Alicji z kompozytorami, z czego w dużej mierze wynika proponowana forma wydarzenia. Postawienie się w roli reżyserki, kuratorki koncertu, jest próbą odpowiedzenia sobie na pytanie o swoją własną tożsamość jako skrzypaczki, i artystki. Przedstawienie to jest też pewnego rodzaju manifestem o potrzebie odrzucenia reguł stworzonych przez przemysł muzyczny i podjęcia dialogu z własnymi potrzebami i dążeniami w sztuce.

Oczekiwanym bezpośrednim efektem realizacji projektu jest zwrócenie uwagi publiczności szczecińskiej na dostępność muzyki współczesnej. Dostępność w kontekście istnienia tej dziedziny sztuki w Szczecinie oraz w kontekście łatwości jej odbioru. Muzyka współczesna, paradoksalnie, w odróżnieniu od innych dziedzin sztuki współczesnej, wciąż spotyka się z niechęcią i stereotypowo traktowana jest jako ”trudna i niezrozumiała”. Stąd nie łatwo znaleźć ją w propozycjach programowych na scenach szczecińskich i polskich. Celem projektu jest umożliwienie publiczności zdobycia własnego punktu widzenia, zapoznania się z tym, czym może być muzyka współczesna, zainteresowania się nią jako wyjątkową formą istniejącą, wbrew pozorom, od zawsze w naszej kulturze.

 

PROGRAM

Colin Roche                              La cigarette (2014)

Wojtek Blecharz                       Phenotype (2011/2012)

Jorge Sánchez-Chiong          Jupiter Analogs (2018) Na skrzypce solo, elektronikę i video

Stylianos Dimou                     Electro Foile for Violectra(2018)na skrzypce elektryczne i elektronikę

Jorge Sánchez-Chiong         Salt Water (2018/2020) na skrzypce solo, elektronikę i video

Piotr Peszat          The dictionary of Imaginary Places (2020) na skrzypce solo, audio   playback i live-video (premiera)

Grzegorz Mart                       live video

Piotr Peszat                             elektronika

Jorge Sánchez-Chiong         elektronika

 

 

Alicja Pilarczyk (1984)

skrzypaczka, która od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i łączeniu sztuk muzycznych i performatywnych. Po ukończeniu International Ensemble Modern Academy (IEMA) od 2015 współtworzyła pracownię ”Sztuka w Przestrzeni Publicznej i Muzyka Eksperymentalna”, a od 2017 ”Zespół Muzyki Współczesnej” w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest członkiem i założycielem Concept Store Quartet (skrzypce, saksofon, akordeon, perkusja), z którym w 2019 roku otrzymała Grand Prix i Nagrodę Publiczności na Konkursie Nicati (Berno). Jest gościnną skrzypaczką Ligeti Quartet. Na codzień współpracuje z Ensemble Modern Orchestra, Ensemble Riot, Ensemble Neuverband i Basel Sinfonietta. Występowała jako solistka i kameralistka między innymi na Lucerne Festival,  Manifeste, Kursach Muzycznych w Darmstadt, Huddersfield Festival, Warszawska Jesień i wielu innych.

www.alicjapilarczyk.com

 

Koncert w zrealizowany w ramach Stypendiów Twórczych Prezydenta Miasta Szczecin.

Przy współpracy z Fundacją Muzyczne Aspiracje, ZAiKS oraz Austiackim Forum Kultury w Warszawie.

 

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/1581369755374924?locale=pl_PL

 

Bilety:

20 zł - ulgowy

30 zł - normalny

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×