Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Recenzja płyty Katarzyny Dondalskiej i Joanny Ławrynowicz w OPERA NEDERLAND

Fryderyk Chopin (1810-1849) jest najbardziej znany z dzieł fortepianowych, ale w latach 1829-1847 napisał pieśni, z których do tej pory znanych jest dwadzieścia. Za jego życia wydano tylko dwie piosenki. Po jego śmierci pieśni zostały zebrane jako opus 74, a tak znani śpiewacy jak Elisabeth Söderström, Leyla Gencer, Teresa Żylis-Gara, Elżbieta Szmytka, Ewa Podleś i Aleksandra Kurzak umieścili je już na płycie.

Sopranistka Katarzyna Dondalska i pianistka Joanna Ławrynowicz nagrały 20 pieśni w dniach 18-20 października 2019 w warszawskiej szkole muzycznej im.Zenona Brzewskiego. Płyta „Fryderyk Chopin; „Dzieła wszystkie - pieśni” ukazują olbrzymią różnorodność twórczości pieśniarskiej polskiego kompozytora. Uderzająca jest duża różnica klimatyczna pomiędzy miniaturami, które Chopin wzbogacił o elementy konwencjonalne polskiej muzyki ludowej.

Płytę otwiera „Życzenie”, które śpiewa Katarzynę Dondalską jak skoczny Oberek, a także wykonuje Mazurka „Hulankę” jako pijacką piosenkę. Ponadto Dondalska i Joanna Ławrynowicz podkreślają przede wszystkim intymność miniatur. Posłuchajcie smutnych „Leci liście z drzewa”. „Dumka” okazuje się skróconą wersją „Nie ma czego”. Utwór zamykający „Jakież kwiaty, jakie wianki” śpiewa Dondalska ze szczególną prostotą, szczerą ekspresją i wdziękiem.

Jako bonus cztery pieśni polskiego kolegi Chopina Juliana Fontany (1810-1869) oraz „Ave Maria” norweskiego ucznia Chopina Thomasa Tellefsena (1823-1874). Utwory te można usłyszeć tutaj po raz pierwszy na płycie CD. W książeczce CD znajduje się mały esej Antoniego Grudzińskiego, a teksty drukowane są wyłącznie w języku polskim.

Wciągający album.

 

http://operanederland.nl/2020/10/03/nieuwe-cd-uitgaven-oktober-2020/

Acte Préalable APO317 (1CD)

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×