Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Premiera płyty z pierwszym kompletnym nagraniem symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego

Wczoraj, 3 listopada 2020, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera płyty z pierwszym kompletnym nagraniem symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Inicjatorami wydania płyty są Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia ze Szczecina oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” wykonuje na płycie Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. dr. hab. Bohdana Boguszewskiego.

W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu Tomasz Grodzki określił album jako niezwykle cenną inicjatywę maestro Boguszewskiego zmierzającą do zarejestrowania na płycie po raz pierwszy w całości tak monumentalnego dzieła, jakim jest symfonia „Polonia”.

Profesor Boguszewski, światowej sławy dyrygent, był założycielem kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Między innymi na bazie tego kierunku utworzono Akademię Sztuki w Szczecinie.

Więcej informacji: https://www.senat.gov.pl/.../art,13156,premiera-plyty-z...

Zobaczcie relację z premiery w programie "Informacje kulturalne" na antenie TVP KULTURA

https://vod.tvp.pl/video/informacje-kulturalne,03112020,50335099

 

Wcześniej, bo 28 października, miała miejsce szczecińska premiera albumu w Radiu Szczecin.

https://radioszczecin.pl/4,413993,swiatowa-premiera-plyty-paderewskiego-w-radiu-sz 

 

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×