Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla prof. dr. hab. Eugeniusza Kusa

Z wielką przyjemnością pragniemy informujemy, że w dniu 4 marca 2020 roku na wniosek Stowarzyszenia Ambasada Kultury, Szczecińskiego Towarzystwa Kultury oraz Akademii Sztuki w Szczecinie odznaczony został Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Eugeniusz Kus!
Gratulujemy!

Prof. dr hab. Eugeniusz Kus - Dyrygent, pedagog, organizator działalności kulturalnej, a zwłaszcza życia muzycznego na Pomorzu Zachodnim i w Niemczech. Profesor  Akademii Sztuki w Szczecinie w latach 2010- 2018, wieloletni Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich - największego centrum kultury w Szczecinie (1974-2007), Kierownik Artystyczny Chóru WSP, a następnie Uniwersytetu Szczecińskiego, założyciel i Dyrektor Artystyczny profesjonalnego zamkowego Zespołu Wokalistów i Instrumentalistów "Camerata Nova", Dyrektor Programowy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie ( w tym roku, mimo pandemii odbył się po raz 13-ty) , a także Dyrektor Artystyczny i Przewodniczący Jury Międzynarodowego Konkursu Chóralnego i Solistów w Gorizii ( Włochy).

Inicjator przedsięwzięć artystycznych, m.in. takich jak Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie, Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Symfoniczne, zamkowe cykle "Jesienny Salon Muzyczny", Wiosenne Koncerty Gitarowe oraz Niedzielne Koncerty Południowe.
Juror w ponad 70-ciu międzynarodowych konkursach chóralnych i kompozytorskich. Za zasługi dla Kultury odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ( 2004) oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, przyznawanym przez Prezydenta RFN ( 1999, 2012).

Od 2005 roku posiada zaszczytny tytuł Ambasadora Szczecina. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina, a w 2008 roku w uznaniu zasług dla rozwoju i umacnianiu współpracy polsko-niemieckiej odznaczony Dyplomem Europejskim Kraju Związkowego Brandenburgia. W 2013 roku otrzymał polsko-niemiecką nagrodę Pomerania Nostra.

Kolegium Sztuk Muzycznych
SUKCESY
Akademia Sztuki
×