II KONKURS WOKALNY im. Carla Loewe w Szczecinie

28 - 30 listopada 2019 | Akademia Sztuki w Szczecinie | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2

Katedra Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie - najmłodszej uczelni artystycznej w Polsce - ma zaszczyt zaprosić do udziału w II Konkursie Wokalnym im. Carla Loewe, który odbędzie się w dniach 28 – 30 listopada 2019 w Szczecinie. Wybór terminu nie jest przypadkowy, bowiem 30 listopada przypada rocznica urodzin kompozytora.

I Ogólnopolski Konkurs Wokalny okazał się ogromnym sukcesem zarówno ze strony organizatorów Akademii Sztuki w Szczecinie, jak i chętnych uczestników i ich pedagogów, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Duża reklama konkursu, a w związku z tym duże zainteresowanie, dotarło także za granicę. Napływały do nas informacje o chęci wzięcia udziału osób z uczelni zagranicznych. Niestety wymogi regulaminowe ówczesnego konkursu nie pozwalały na taką możliwość. Podczas kolejnej edycji organizatorzy postanowili otworzyć się także na uczelnie zagraniczne. W związku z tym w 2019 roku, odbędzie się II KONKURS WOKALNY im. Carla Loewe, otwarty na uczelnie zagraniczne.

 

  • Pobierz kartę zgłoszeniową: tutaj 

 

Uczestnicy

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas śpiewu solowego szkół muzycznych II stopnia oraz studenci wydziałów wokalnych uczelni artystycznych. Uczestnicy będą startować w dwóch kategoriach:

  • kategoria A – uczniowie szkół średnich muzycznych, niebędący studentami, którzy do dnia 30.11.2019 roku nie ukończyły 23 roku życia, (jeśli przekroczą limit wieku, przechodzą automatycznie do kategorii II).
  • kategoria B – studenci uczelni muzycznych (którzy do dnia 30.11.2019 r. nie ukończyli 30 lat).

 

Wymagania repertuarowe uczestników KONKURSU

Kategoria A

I etap (czas trwania do 10 minut)

1. Dowolna pieśń

2. Pieśń romantyczna

II etap (czas trwania do 12 minut)

1. Pieśń lub ballada Carla Loewe

2. Pieśń Stanisława Moniuszki

Kategoria B

I etap (czas trwania do 12 minut)

1. Pieśń lub ballada Carla Loewe

2. Dowolna pieśń

II etap (czas trwania do 12 minut)

1. Utwór Carla Loewe

2. Pieśń Stanisława Moniuszki

 

Uczestników oceniać będzie JURY składające się z wybitnych artystów, będących jednocześnie autorytetami w dziedzinie wokalistyki, pedagogów wyższych uczelni muzycznych Polski i zagranicy

 

Nagrody

Spośród finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe w Szczecinie Jury wyłoni laureatów nagród głównych i nagród specjalnych.

 

Organizator

II Konkurs Wokalny im. Carla Loewe organizowany jest przez Katedrę Wokalistyki Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie przy współpracy z Fundacją "Akademia Nowa" oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

 

Cel

Konkurs Wokalny im. Carla Loewe ma na celu uhonorowanie tego niezwykłego Szczecinianina - kompozytora, organisty, śpiewaka i pedagoga w jednej osobie, przybliżenie jego twórczości wokalnej, zwrócenie uwagi śpiewakom młodego pokolenia na pieśni i ballady tego kompozytora.

Dodatkową wartością konkursu jest promująca polskiej kultury narodowej. Wymagania repertuarowe ustalone przez organizatorów konkursu, ze względu na przypadającą 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, nakazują uczestnikom II Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe, przygotować jedną pieśni, tego ważnego dla Polski kompozytora. Dla uczestnika konkursu, który najlepiej wykona pieśń Stanisława Moniuszki przeznaczona jest specjalna nagroda.  

 

Uwagi do repertuaru:

  1. Utwory w różnych etapach nie mogą się powtórzyć.
  2. Wszystkie utwory muszą być wykonywane z pamięci.
  3. Dopuszcza się transponowanie utworów.
  4. Kolejność wykonywania utworów w poszczególnych etapach jest dowolna.

 

Ważne

Linki do materiałów nutowych z utworami Carla Loewe są dostępne na stronie Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie: ZBC Pomerania

Wymaganą wtyczkę DjVu dla przeglądarki można pobrać tutaj: http://www.djvu.com.pl/download.php

Karta zgłoszeniowa do pobrania znajduje się tutaj 

 

 

Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Miasta Szczecin

Wydarzenie dofinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego (www.wzp.pl)