Akademia Sztuki

Wydział Edukacji Muzycznej

Akademia Sztuki

II KONKURS WOKALNY im. Carla Loewe w Szczecinie

28 - 30 listopada 2019 | Akademia Sztuki w Szczecinie | Pałac pod Globusem | pl. Orła Białego 2

Katedra Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie - najmłodszej uczelni artystycznej w Polsce - ma zaszczyt zaprosić do udziału w II Konkursie Wokalnym im. Carla Loewe, który odbędzie się w dniach 28 – 30 listopada 2019 w Szczecinie. Wybór terminu nie jest przypadkowy, bowiem 30 listopada przypada rocznica urodzin kompozytora.

-----

28.11.2019, godz. 19.00
Sala koncertowa ZPSM, ul. Staromłyńska
KONCERT INAUGURACYJNY: S. Moniuszko "Hrabina" w wersji koncertowej
wstęp wolny

29-30.11.2019, godz. 10.00-14.00, 15.00-18.00
Sala koncertowa ZPSM, ul. Staromłyńska
PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE
wstęp wolny

29.11.2019, godz. 18.00
sala 08, Pałac pod Globusem
KONCERT ORGANOWY, gra Jakub Stefek
wstęp wolny

30.11.2019, godz. 17.00
Sala kameralna, Filharmonia im. M. Karłowicza
GALA FINAŁOWA
wstęp z wejściówkami, do odbioru w Biurze Promocji AS, Pałac pod Globusem

----

II Konkurs Wokalny im. Carla Loewe

Po raz drugi w Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się Konkurs Wokalny im. Carla Loewe. W 2017 r. odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego, która przyniosła wspaniałe rezultaty zarówno muzyczne jak i propagujące dziedzictwo kulturowe Pomorza Zachodniego. Wszyscy uczestnicy pokazali ogromny kunszt wokalny, doskonałą technikę a także grę aktorską. W tym roku zorganizowaliśmy konkurs międzynarodowy, do którego zaprosiliśmy również gości z zagranicy. Międzynarodowe Jury w składzie: prof. Urszula Kryger, prof. Ulf Bästlein, prof. Piotr Kusiewicz, dr hab. Katarzyna Oleś Blacha oraz dyrektor i pomysłodawca konkursu dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska, będzie oceniało uczestników w dwóch kategoriach.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Szczecin, Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Rotary International i Fundacji Pomeranian Interculture Network, możemy przyznać laureatom konkursu wspaniałe nagrody pieniężne.

Konkurs zainauguruje w dniu 28.11 koncertowe wykonanie opery St. Moniuszko „Hrabina” w przekroju, w wykonaniu studentów Akademii Sztuki kierunku wokalistyka. W rolę narratora wcieli się Mirosław Kosiński, który zgrabnie połączy sceny i arie opery w całość.

Przesłuchania konkursowe 29 - 30.11 będą się odbywały w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, mieszczącej się przy ulicy Staromłyńskiej 13.

Dodatkowo w dniu 29.11 o godz. 18.00 w Sali 08 Pałacu pod Globusem, odbędzie się koncert organowy z twórczością Carla Loewe w wykonaniu Jakuba Stefka. W koncercie wystąpią także soliści, którzy wykonają pieśni religijne St. Moniuszki. Na koncert inauguracyjny, organowy i przesłuchania konkursowe wstęp wolny.

Ceremonia wręczenia nagród oraz Koncert Laureatów odbędą się 30.11 o godz. 17.00  w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w Sali Kameralnej. Jest to dzień urodzin Carla Loewe, a więc podwójna uroczystość. Aby uczestniczyć w tym wydarzeniu należy odebrać wejściówki w Biurze Promocji Akademii sztuki w Pałacu pod Globusem.

 

Wszystkich miłośników liryki wokalnej serdecznie zapraszamy do śledzenia zmagań konkursowych, dopingowania i wspierania młodych wykonawców. Życzymy im aby Ci młodzi wykonawcy bardzo szybko wypłynęli na światowe wody, tak jak laureatka II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe Iga Caban z klasy prof. Piotra Kusiewicza z Akademii Sztuki w Szczecinie, która w tym roku została solistką Opery Genewskiej. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy ogromnej kariery sceniczne

 

Uczestnicy

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas śpiewu solowego szkół muzycznych II stopnia oraz studenci wydziałów wokalnych uczelni artystycznych. Uczestnicy będą startować w dwóch kategoriach:

  • kategoria A – uczniowie szkół średnich muzycznych, niebędący studentami, którzy do dnia 30.11.2019 roku nie ukończyły 23 roku życia, (jeśli przekroczą limit wieku, przechodzą automatycznie do kategorii II).
  • kategoria B – studenci uczelni muzycznych (którzy do dnia 30.11.2019 r. nie ukończyli 30 lat).

 

Wymagania repertuarowe uczestników KONKURSU

Kategoria A

I etap (czas trwania do 10 minut)

1. Dowolna pieśń

2. Pieśń romantyczna

II etap (czas trwania do 12 minut)

1. Pieśń lub ballada Carla Loewe

2. Pieśń Stanisława Moniuszki

Kategoria B

I etap (czas trwania do 12 minut)

1. Pieśń lub ballada Carla Loewe

2. Dowolna pieśń

II etap (czas trwania do 12 minut)

1. Utwór Carla Loewe

2. Pieśń Stanisława Moniuszki

 

Uczestników oceniać będzie JURY składające się z wybitnych artystów, będących jednocześnie autorytetami w dziedzinie wokalistyki, pedagogów wyższych uczelni muzycznych Polski i zagranicy

 

Nagrody

Spośród finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe w Szczecinie Jury wyłoni laureatów nagród głównych i nagród specjalnych.

 

Organizator

II Konkurs Wokalny im. Carla Loewe organizowany jest przez Katedrę Wokalistyki Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie przy współpracy z Fundacją "Akademia Nowa" oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

 

Cel

Konkurs Wokalny im. Carla Loewe ma na celu uhonorowanie tego niezwykłego Szczecinianina - kompozytora, organisty, śpiewaka i pedagoga w jednej osobie, przybliżenie jego twórczości wokalnej, zwrócenie uwagi śpiewakom młodego pokolenia na pieśni i ballady tego kompozytora.

Dodatkową wartością konkursu jest promująca polskiej kultury narodowej. Wymagania repertuarowe ustalone przez organizatorów konkursu, ze względu na przypadającą 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, nakazują uczestnikom II Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe, przygotować jedną pieśni, tego ważnego dla Polski kompozytora. Dla uczestnika konkursu, który najlepiej wykona pieśń Stanisława Moniuszki przeznaczona jest specjalna nagroda.  

 

Uwagi do repertuaru:

  1. Utwory w różnych etapach nie mogą się powtórzyć.
  2. Wszystkie utwory muszą być wykonywane z pamięci.
  3. Dopuszcza się transponowanie utworów.
  4. Kolejność wykonywania utworów w poszczególnych etapach jest dowolna.

 

Ważne

Linki do materiałów nutowych z utworami Carla Loewe są dostępne na stronie Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie: ZBC Pomerania

Wymaganą wtyczkę DjVu dla przeglądarki można pobrać tutaj: http://www.djvu.com.pl/download.php

Karta zgłoszeniowa do pobrania znajduje się tutaj 

 

 

Patronat Honorowy nad konkursem objęli:

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Prezydent Miasta Szczecina

 

Konkurs dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Szczecin

Województwa Zachodniopomorskiego (www.wzp.pl)

 

Sponsorzy :

Rotary International

Fundacja Pomeranian Interculture Network

Partnerzy:

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Koło Naukowe Wokalistów ODEON

Fundacja Academia Nova

 

Akademia Sztuki
×