Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
10-24.03.2020

IWONA SOBOTKA - Mistrzowski Kurs Wokalny dla studentów wokalistyki

Warsztaty zaplanowane na 23  -24 marca zostają przesunięte na inny termin.

Studenci Wydziału Wokalnego będą okazję uczestniczyć w mistrzowskim kursie wokalnym, który poprowadzi wybitna polska śpiewaczka operowa, Iwona Sobotka, na co dzień występująca niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii i obu Amerykach w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus we Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Palais de Beaux Arts w Brukseli, Salle Pleyel w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie, Suntory Hall w Tokio czy Sali Wielkiej Filharmonii Petersburskiej.

Iwona Sobotka ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie  (dyplom w 2005 roku). Kształciła się również pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause'a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie.

Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. w 2001 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, dwa lata później - Grand Prix i nagrody specjalne w Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I nagrodę w East and West International Artists Audition w Nowym Jorku. W roku 2004 zdobyła Grand Prix prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety w Brukseli.

Pierwsza solowa płyta artystki ze zbiorem pieśni Karola Szymanowskiego ukazała się w maju 2004 roku, wydana przez wytwórnię Channel Classics (nagrodzona nagrodą Fryderyk przez Polską Akademię Fonograficzną). Następne płytowe rejestracje to kolejne albumy z pieśniami Szymanowskiego: jesienią 2006, nagrany dla wytwórni EMI Classics z udzialem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcja Sir Simona Rattle'a, a rok później "Pieśni z orkiestrą" nagrane z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Kazimierza Korda i wydane przez Polskie Radio. Najnowszy album śpiewaczki, z 2009 roku zawiera interpretacje pieśni Fryderyka Chopina, zarejestrowane dla firmy BeArTon.

W sezonie 2007/2008 artystka zadebiutowała na scenie Opéra National de Paris rolą Ygraine w operze Paula Dukasa "Ariane et Barbe-Bleue". Z tą samą produkcją odbyła tournée po Japonii latem 2008 roku, by w sezonie 2008/2009 wcielić się w rolę Pierwszej Damy w "Die Zauberflöte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Rok 2009 przyniósł debiut na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w roli Zuzi w operze Stanisława Moniuszki "Verbum nobile" oraz na zaproszenie maestro Hansjoerga Schellenbergera występ w Mediolanie w roli Vespiny w operze Józefa Haydna "L'infedeltà delusa".

W 2010 roku artystka wystąpiła na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego w cyklu koncertów z muzyką Karola Szymanowskiego w Nowym Jorku i Londynie. Z entuzjastycznym przyjęciem spotkał się również jej udział na festiwalu Schleswig-Holstein, gdzie wcieliła się w tytułową rolę w operze "Halka" Stanisława Moniuszki. Koncertowała także z towarzyszeniem Orchestre National d'Île-de-France wykonując "Vier Letzte Lieder" Ryszarda Straussa (m.in. w Salle Pleyel w Paryżu). Jest również stałym gościem festiwalu Mecklenburg-Vorpommern, na którym w roku 2007 otrzymała nagrodę publiczności.

ŹRÓDŁO:  www.culture.pl

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×