Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Studentki Wydziału Wokalnego Szczecińskiej Akademii Sztuki w koncercie w Ueckermünde

Na zaproszenie Stowarzyszenia Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. po raz kolejny w Ratuszowej Sali Zamku Książąt Pomorskich w Ueckermünde wystąpiły studentki wokalistyki Akademii Sztuki: Eliza Nowakowska, Anna Bralewska, Aleksandra Łukaszewicz i Oliwia Tymek. Przy fortepianie akompaniowała im mgr Agnieszka Barańska. W koncercie wystąpili również uczniowie Szkoły Muzycznej w Ueckermünde: Frida Mantha, Annika Eberbach i Alexander Kalischewski, którym towarzyszył przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Tytuł koncertu „Die schönsten Liebes- und Frühlingsmelodien“ („Najpiękniejsze melodie miłosne i wiosenne”), nawiązujący do niedawno obchodzonych Walentynek i nadchodzącej wiosny, przyciągnął wielu słuchaczy, którzy przyjęli wydarzenie bardzo ciepło. Szczególnie podobały się duety miłosne z operetki „Clivia” Nico Dostala i z musicalu „Kiss me Kate” Cola Portera, a także słynne „Koty” Gioacchino Rossiniego czy „Chciałabym przelać swą miłość w to jedno słowo” Felixa Mendelssohna. Poza tym zabrzmiały pieśni i arie Giovanniego Battisty Bononciniego, Benedetto Marcello, Giacomo Carissimiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Stanisława Niewiadomskiego, Ludomira Różyckiego, Piotra Czajkowskiego, Johannesa Brahmsa, Carla Loewego i Irvinga Berlina. Aleksandra Łukaszewicz i Oliwia Tymek są studentkami I roku, Anna Bralewska drugiego (licencjat), a Eliza Nowakowska I roku studiów magisterskich.

Wszystkie panie zostały obdarzone głosami sopranowymi. Warto wspomnieć, iż biorąca w koncercie udział Annika Eberbach zdobyła w listopadzie ubiegłego roku w międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Carla Loewe w Szczecinie, organizowanym przez Akademię Sztuki, II nagrodę w kategorii A do 23 lat.

Także Alexander Kalischewski odniósł kolejny sukces. Po udanym występie w Nowym Jorku w Carnegie Hall w grudniu, w lutym br. Alexander wziął udział w 24 Międzynarodowym Konkursie „Gand Prize Virtuoso” organizowanym od wielu lat w Paryżu, Wiedniu, Rzymie, Brukseli, Salzburgu, Amsterdamie oraz Londynie i za zaprezentowane nagrania została mu przyznana I nagroda w kategorii „vocal” – uczestnicy w wieku 13-15 lat. Otrzymał także zaproszenie do udziału w koncercie laureatów w Royal Albert Hall, w Elgar Room w Londynie w kwietniu.

Studentki i uczniów przygotowała do występu dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. AS, jednocześnie pedagog śpiewu klasycznego w Szkole Muzycznej w Ueckermünde, która skoordynowała i poprowadziła koncert.  

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×