Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Akademia Wokalno Aktorska 2020

Zespół Dworsko-Parkowy w Kulicach nieopodal Nowogardu, zbudowany w połowie XIX wieku przez rodzinę Bismarcków, obecnie Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego, to miejsce szczególne dla wokalistów z Akademii Sztuki w Szczecinie. W owym sielskim otoczeniu w dniach 27.06-02.07.2020 roku odbyła się już czwarta edycja Akademii Wokalno-Aktorskiej. AWA organizowana jest przez Akademię Sztuki w Szczecinie w tym roku współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), która jest formą modyfikacji programu nauczania.

 

Przez 6 dni uczestnicy AWA doskonalili swój techniczny warsztat wokalny pod okiem doświadczonych pedagogów i śpiewaków. Swoją obecnością i prowadzeniem zajęć zaszczycili nas: dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie i dyrektor AWA, dr hab. Katarzyna Dondalska, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, dr hab. Jacek Ścibor, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr hab. Paweł Wolski, także z Akademii Sztuki w Szczecinie. Pod okiem wybitnych osobistości rozwinęłyśmy nie tylko wokalne umiejętności techniczne, ale również kluczowe dla śpiewaków zagadnienia takie jak interpretacja utworów, dobór odpowiedniego repertuaru czy prawidłowa emisja i wymowa. Niesamowicie pomocnymi byli doświadczeni w pracy ze śpiewakami pianiści: mgr Olha Bilas oraz mgr Michał Landowski, którzy poprzez swą cierpliwość i cenne wskazówki rozbudzali w nas nowe pokłady muzycznej duchowości w dążeniu do jak najwierniejszego ukazania emocji i przekazu dzieła muzycznego.

 

Śpiew jest dla nas wszystkim, lecz nie samym śpiewaniem żyje człowiek. Wokaliści winni rozwijać się także na innych polach życia scenicznego. Prowadzący zajęcia z plastyki ruchu, dr hab. Jacek Ścibor, prócz kwestii związanych właśnie z ruchem scenicznym, w tym nauką odpowiedniej prezencji na scenie, wskazówkami dotyczącymi prawidłowego poruszania się, kłaniania i uzyskiwania swobody w postawie, podzielił się z nami także innymi, również bardzo istotnymi dla młodych adeptów sztuki wokalnej informacjami. Rozmowy i zalecenia na temat zdrowia śpiewaczego, wpływu dzisiejszej medycyny i leków na możliwości głosowe, a także dobre praktyki dla wokalistów w życiu codziennym i podarowana nam literatura, to niezwykle znacząca dla nas lekcja, za którą serdecznie dziękujemy.

 

Kolejnym gościem, który przybył do Kulic na specjalne zaproszenie, był Arkadiusz Buszko, znakomity reżyser i aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. W czasie jego bardzo intensywnych zajęć z improwizacji aktorskich w pracy nad tekstem i ciałem, pokazał nam różne warianty i kierunki myślenia scenicznego, potrafił wykrzesać z nas różne emocje, nauczyć wewnętrznej kreatywności, wyobraźni i ekspresji scenicznej. Jego metody pracy rozwinęły naszą wyobraźnię tak ważną w pracy artysty, przełamały obawy i lęki.

 

Między zajęciami i posiłkami z miłą chęcią korzystaliśmy z położenia kulickiego dworku i spacerowaliśmy po pobliskim parku i wiosce. Pogoda sprzyjała również piknikom i momentom odpoczynku na łonie natury; chwile te miały detoksykującą moc, dodawały nam energii i wprawiały wszystkich w doskonały nastrój.

 

Po kilku miesiącach przymusowej przerwy od występowania dla realnej publiczności, przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, naszą pracę udało się zaprezentować podczas dwóch koncertów. Pierwszy z nich odbył się 1 lipca w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie. Chwilę przed nim dwie uczestniczki wzięły także udział w oprawie mszy świętej. Możliwość publicznego koncertu, wykonania przygotowanego podczas zajęć AWA zróżnicowanego repertuaru wokalnego, oklaski publiczności, a także wizyta JM Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. dr hab. Dariusza Dyczewskiego to dla nas wielki przywilej i nieopisana radość. Przedostatni dzień kursu uświetniło ognisko i kolacja na świeżym powietrzu w gronie uczestników, wykładowców i JM Rektora Akademii Sztuki. Koncert finałowy w Oranżerii Dworku w Kulicach odbył się w kameralnym gronie. Akademia Wokalno-Aktorska i jej dźwięki rozbrzmiały tu po raz ostatni w czasie tegorocznej edycji. Zarówno młode śpiewaczki, jak i pedagodzy oraz pianiści zostali obdarowani niekończącymi się brawami, a także pamiątkowymi dyplomami uczestnictwa.

 

Blisko tygodniowa przygoda podczas Akademii Wokalno-Aktorskiej to nie tylko nauka i jedno z zaliczeń przedmiotu dla studentów. To czas, w którym mogliśmy ujrzeć twarze swoich kolegów, koleżanek i pedagogów, spędzić razem czas po męczącym okresie izolacji, zintegrować się i odpocząć od zgiełku życia codziennego. Muzyka ma wielką moc, a podczas pobytu na AWA, każdy z nas poczuł ją jeszcze intensywniej. Trudno jest wyrazić słowami przedsięwzięcie, w którym mieliśmy szczęście wziąć udział. Akademię Wokalno-Aktorską po prostu trzeba przeżyć. Na zakończenie trafnym będzie użycie naszej autorskiej maksymy i pożegnania: "Niech głos zawsze będzie z Tobą!".

Karolina Bałdyga

Studentka AS

Kolegium Sztuk Muzycznych
NEWS
Akademia Sztuki
×