Akademia Sztuki

Sztuki Wizualne

Akademia Sztuki

Kopnął mnie prąd co robić

„kopnął mnie prąd co robić”
Bartosz Zaskórski

Wystawa prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie i Muzeum Narodowego w Szczecinie

Kuba Bąkowski, Piotr Kurka, Antonina Nowacka (Zespół WIDT), Natalia Lach-Lachowicz, Paweł Łubowski, Artur Malewski, Christian Niccoli, Monika Olszewska, Bartłomiej Otocki, Paweł Susid

Kuratorka: Daria Grabowska

Zona Sztuki Aktualnej
Otwarcie wystawy: 15.10.2019 godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 16.10-.09.11.2019

30 października 1938 roku Amerykanie zasiedli przed odbiornikami radiowymi, by posłuchać jednej z popularniejszych wówczas serii słuchowisk - „The Mercury Theatre on the Air”. Według mitu przedstawiona w słuchowisku wizja ataku Marsjan na Ziemię miała wywołać narodową panikę. Na dzień po emisji ukazała się niezliczona liczba artykułów potwierdzająca narodową histerię, zamieszki i samobójstwa. Jak było naprawdę?
„kopnął mnie prąd co robić” to wystawa odpowiadająca na pytanie, które wielokrotnie zadawane jest przez starszych akademików: czy artyści mają inną wrażliwość? Pokaz prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie ma za zadanie przedstawić postać artysty/ki jako osoby widzącej i wiedzącej więcej (dla odmiany w kontekście paranaukowym). W tym celu Bartosz Zaskórski stworzył fikcyjną audycję radiową, której narratorem stała się obsesyjno-maniakalnego prezenterka. Mówi ona: „Szczecin to prastare miasto, znacznie starsze niż rasa ludzka. Zbudowane w przedpotopowych grotach, na wulkanicznych skałach przez niepojęte siły i istoty, których nie da się opisać w kategoriach znanych człowiekowi, nad brzegiem Ukrytego Morza, z którego miały wypełznąć na ląd pierwsze zwierzęta... Miliony lat przed tym, kiedy po ziemi kroczyły pradawne bestie zwane dinozaurami, ci nienazwani budowniczowie z niepojętych płaszczyzn egzystencji, kolonizowali naszą nieprzyjazną planetę. W podziemiach założyli kraj: PierwoPolskę”.

Akademia Sztuki
×