Akademia Sztuki

Wydział Malarstwa i Nowych Mediów

Akademia Sztuki

RAPPROCHEMENT - Zbliżenia

Pierwszy wernisaż: 19.06.2017 
Czas trwania: 19.06.2017 – 23.06.2017 

Drugi wernisaż: 03.07.2017
Czas trwania: 03.07.2017 – 10.07.2017 
Kurator: Karolina Zawiślak 

Miejsce: ZONA Sztuki Aktualnej, Pl. Orła Białego 2, 70-562 Szczecin

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu Rapprochement – Zbliżenia. Jest to pierwsza wystawa projektu TICASS – Technologie Obrazowania w Komunikacji, Sztuce i Naukach Społecznych. 
Wystawa Rapprochement - Zbliżenia skupia się na przestrzeniach miejskich i ich estetyce, w państwach członkowskich projektu: Czechach, Polsce, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.
Zazwyczaj przechodzimy obok miejsc transportu, nie zauważając ich piękna i bogatej symboliki. Drogi widzu, postaraj się tym razem nie przechodzić obojętnie. Nie wsłuchuj się wyłącznie w przekaz informacyjny. Nie zwracaj uwagi wyłącznie na to, co obraz nakazuje Ci zrobić. Zadaj sobie pytanie – co znajduje się na danym obrazie i dlaczego. Pamiętaj, że istnieje ogromna różnica, pomiędzy tym, co możemy zobaczyć na pierwszy rzut oka, a tym co możemy dostrzec analizując obraz.
Wystawa ma na celu oswojenie odbiorców z odmiennymi wzorami kulturowymi i zaznajomienie ich z symboliką oraz sposobem postrzegania badaczy z krajów członkowskich projektu. Ważnym elementem wystawy jest porównanie przez odbiorcę dzieł z różnych krajów, w celu dostrzeżenia podobieństw i różnic pomiędzy nimi. 
Rapprochement – Zbliżenia jest wystawą mobilną, która zostanie przeniesiona do wszystkich Instytucji Partnerskich projektu.  
---
Projekt TICASS został zainaugurowany tego roku przez lidera projektu – Dr Aleksandrę Łukaszewicz Alcaraz, z ramienia Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, 
TICASS skupia się na technologiach wizualnych i ich wpływem na repertuar kompetencji, tych najbardziej istotnych dla człowieka. Technologie wizualne niosą ze sobą nowy język wizualnej narracji oraz nowy sposób czytania znaków wizualnych. 
Ze względu na zakres projektu, pragniemy zadać następujące pytanie – w jaki sposób ludzie w różnych miastach czytają znaki wizualne, ikony, kody QR, obrazy diagnostyczne oraz grafikę cyfrową? 
Projekt TICASS uzyskał dofinansowanie z program Unii Europejskiej – Horizon 2020 – badania i innowacje, z porozumienia o dotacji numer 734602. 

Akademia Sztuki
×