Akademia Sztuki

Wydział Malarstwa i Nowych Mediów

Akademia Sztuki

Znajomi znad morza

Znajomi znad morza - książka pod redakcją Małgorzaty Kaźmierczak, Patrycji Ryłko i Ani Witkowskiej - wydana wspólnie z Gdańską Galerię Miejską i Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. 
 
Znajomi znad morza to zbiór 15 tekstów i esej fotograficzny Michała Szymończyka, które opisują trójmiejską scenę artystyczną od 2002-2016 z nakierowaniem na twórców pokolenia przełomu lat 70. i 80. To pierwsza taka publikacja, która szeroko opisuje środowisko twórcze (artystów wizualnych, aktywistów, muzyków, tancerzy, historyków sztuki, nauczycieli akademickich) działające na początku nowego millenium. Skupia się na samoorganizacji artystycznej i kolaboracjach twórczych, jako punkt wyjścia traktując wystawę studenckiego kolektywu Znajomi znad morza w hali 89A w dawnej Stoczni Gdańskiej w 2002. 

Tłem zebranych esejów i wywiadów jest nie tylko gentryfikowana stocznia, lecz także przemiany dokonujące się w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze wskazaniem na aktywność Pracowni PI prof. Witosława Czerwonki oraz prof. Wojtka Zamiary. Klamrę stanowi zeszłoroczna prezentacja Gdańska w ramach Koalicji Miast ESK Wrocław 2016 kuratorowana przez kolektyw kuratorski All Inclusive, organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej, który jest pratenerem wydawnictwa. W wydarzeniu wzięło wówczas udział 94 artystów z Trójmiasta i Wrocławia.
 
Autorzy: 
Iwona Bigos, Aleksandra Grzonkowska, Andrzej Karmasz, Jakub Knera, Tomasz Kopcewicz, Sławomir Lipnicki, Adam Mazur, Daniel Muzyczuk, Jacek Niegoda, Agata Nowosielska, Patrycja Ryłko, Piotr Stasiowski, Stach Szabłowski, Michał Szlaga, Kuba Szreder, Monika Weychert-Waluszko, Adam Witkowski, Ania Witkowska, Wojciech Zamiara.
 
Redakcja: Małgorzata Kaźmierczak, Patrycja Ryłko, Ania Witkowska
Recenzja naukowa: dr hab. Anna Markowska
 
Akademia Sztuki
×