Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
06.03-13.04.2020

Wystawa | światłopowód | Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

wernisaż | 6 marca | godz. 17:00

czas trwania wystawy: 6 marca – 13 kwietnia 2020

miejsce: Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie | ul. Niemierzyńska 18A, Szczecin

kuratorki: Dorota Tołłoczko-Femerling, Olga Kiedrowicz-Świtalska

Wystawa “światłopowód” jest kontynuacją działań artystycznych lub projektowych skoncentrowanych wokół medium światła, zapoczątkowanych podczas wystawy “Światłoczułe”. Tym razem – również w ramach pracy dydaktycznej w prowadzonych przez artystki pracowniach. Wystawa “światłopowód” to wspólna ekspozycja prac Pedagogów/żek oraz Studentów/ek Kolegium Sztuk Wizualnych z Wydziału Architektury Wnętrz, Grafiki oraz Wzornictwa, a konkretnie z:

– Pracowni rzeźby i transformacji cyfrowych dr hab. Małgorzaty Kopczyńskiej, prof. AS, współpraca dydaktyczna w ramach pracowni: as. mgr Ewelina Maksimiuk, mgr Kamila Osowicz
– Pracowni rzeźby i działań przestrzennych dr Doroty Tołłoczko-Femerling,

– Pracowni projektowania multisensorycznego oraz Pracowni projektowania architektury wnętrz i przestrzeni terapeutycznych dr Olgi Kiedrowicz-Świtalskiej, współpraca dydaktyczna w ramach pracowni: mgr Agata Legawiec.

Rudolf Arnheim – jeden z najbardziej docenianych psychologów percepcji – uważał, że to światło (naturalne lub sztuczne) posiada “wyjątkowy dar” transformacji obiektu lub przestrzeni. Dzięki niemu możemy odczuwać kolor za każdym razem inaczej czy kreować odmienne wrażenia wizualne. Światło i jego przemiany inspirują, dopełniając świat formy i ujawniając jej oryginalność. Współtworząc teraźniejszość.  

W ramach projektu “Światłoczułe” (2014 rok) w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – odbyły się trzy autonomiczne wystawy artystek związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie –  dr hab. Małgorzaty Kopczyńskiej, prof. AS, dr Olgi Kiedrowicz-Świtalskiej oraz dr Doroty Tołłoczko-Femerling. Każda z prezentacji stanowiła dowód odrębnego doświadczenia w pracy ze światłem. Łącznikiem wystawy stał się jednak fakt, że dla każdej z artystek światło to niezwykle istotny składnik ich realizacji przestrzennych.

 Wystawa “Światłoczułe” z 2014 roku została dofinansowana z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach projektu badawczego pod kierunkiem Małgorzaty Kopczyńskiej: “Sztuka światła. Wpływ światła sztucznego na formę i przestrzeń”. 

Uczestnicy/Uczestniczki wystawy:

Anna Chorna

Marcelina Cytryna

Bianka Dąbkowska

Krzysztof Drozdek

Patrcyja Ilcewicz

Paweł Janicki

Blanka Jaworska

Gabriela Jasik

Damian Karwat

Katarzyna Lewandowska

Justyna Lewińska

Julia Łyżwińska

Michalina Makowska

Tetiana Martynova

Martyna Miłowska

Natalia Pająk

Magdalena Piszczek

Natalia Rachowska

Patrycja Sępioło

Milena Smyl

Krzysztof Sowierszenko

Hanna Stanisławska

Anna Urbańska

Wiktoria Urbańska

Krzysztof Wojciechowski

Agata Zdziennicka

Olena Zharnakova

Kolegium Sztuk Wizualnych
NEWS
Akademia Sztuki
×