Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
30.10-28.11.2019

Wernisaż „SOL” Pawła Franciszka Jaskuły w Galerii R+

Wernisaż:  środa | 30 października | 18:00 | Galeria R+

Kuratorka: dr Marta Dziomdziora

Media: film, fotografia, malarstwo, obiekt / instalacja artystyczna

Wystawa SOL jest częścią projektu #000000, który jest próbą polemiki z pojęciami światła i czerni, a także statusem obrazu jako obiektu ale też powierzchni o potencjale metafizycznym. Tytułowe #000000 jest umownym zapisem najgłębszej czerni w programach graficznych takich jak Photoshop i inne. Jest zatem symbolem absolutnej czerni, która fizycznie/wizualnie nie może być osiągnięta.Stworzenie jak i zbliżenie się do absolutu mitycznej czarnej dziury, miejsca, z którego nie ucieknie żadne światło, tak samo jak bezpośrednie spojrzenie w słońce, zdaje się być zatem niemożliwym. 

Paweł Franciszek Jaskuła - urodzony w 25 stycznia 1993 roku w Poznaniu. Nominowany do wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W latach 2015-2017 asystent w pracowniach prof. Józefa Walczaka oraz dr hab. Wojciecha Gorączniaka. W 2017 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu projektem pod tytułem ETHER zrealizowanym pod opieką prof. Andrzeja Zdanowicza. Część teoretyczna, napisana pod opieką prof. Marty Smolińskiej, pt. Światło jako architekt świata. Diaphanum jako mediator między fizyką na metafizyka, została nominowana do najlepszej pracy teoretycznej na UAP w roku 2016/2017. Obecnie realizuje projekt #00000, w którym łączy zagadnienia z obszaru filozofii, astronomii, fizyki kwantowej oraz podstawowych teorii historii sztuki. Od 2019 roku członek naukowo-artystycznego projektu Eclipse de Sol 2019 zajmującego się zjawiskiem zaćmienia słońca oraz astrofotografią. Obecnie student fotografii na UAP.

Strona artysty: http://www.pfjaskula.pl/

Projekt "poMORZE sztuki 2019" jest dofinansowany przez Województwo Zachodniopomorskie #PomorzeZachodnie Pomorze Zachodnie

Kolegium Sztuk Wizualnych
NEWS
Akademia Sztuki
×