Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
06-12.06.2020

Choroba Lokomocyjna / Motion Sickness - wystawa online

CHOROBA LOKOMOCYJNA
Wystawa końcowo-semestralna studentów wydziału Sztuki Mediów, kierunku Sztuki Mediów i Animacji. Akademia Sztuki w Szczecinie

6-12.06.2020, start o godzinie 18.00

https://www.instagram.com/choroba_lokomocyjna/

Kuratorzy:
Agata Lech
Gabriela Matuszewska
Zuzanna Piekoszewska
Artur Poterski

Uczestnicy wystawy:
Jan Baszak
Michał Jaszkowski
Anna Jeglorz
Bailey Keogh
Agata Lech
Gabriela Matuszewska
Zuzanna Piekoszewska
Artur Poterski
Kuba Stępień


Hasło choroba lokomocyjna kojarzy nam się przede wszystkim z dzieciństwem, podróżowaniem z rodzicami, z siedzeniem na tylnym siedzeniu samochodu i oglądaniem ścigających się w dół szyby kropli deszczu. Przypomina o zapachu skórki pomarańczowej, tabletek eukaliptusowych i przeklętej waniliowej choineczki w starych taksówkach. Kojarzy się ze słonym smakiem w ustach, z hałasem na lotnisku, z zepsutym pokrętłem do regulacji temperatury w przedziale pociągu.

Tytuł naszej wystawy jest dla nas jednoznacznym synonimem dyskomfortu spowodowanego desynchronizacją bodźców zmysłowych. Przynajmniej tak czuliśmy w lutym 2020 roku, zaraz potem świat w mgnieniu oka stanął, a słowo “desynchronizacja” nabrało nowego znaczenia. Wraz ze wstrzymaniem ruchu powietrznego i lądowego ucichły miasta i niebo nad nimi. Jakby ktoś wcisnął pauzę i zamroził świat. Zatrzymaliśmy się też sami w sobie, z początku niepewni, lecz powoli coraz bardziej podekscytowani możliwością skierowania kierunku podróży do wewnątrz siebie. Jesteśmy przyzwyczajeni do buntu przeciwko stale rosnącemu rozwojowi technologicznemu i logistycznemu świata, dobrze znamy strategie „slow-lifestyle”. Wszyscy zawsze chcemy brać ten jeden więcej głęboki wdech, pić zimną wodę tak wolno i rozważnie jak nauczyła nas Marina Abramovic… jednak gdy upragniona pauza w końcu się wydarza czujemy się bezradni i oszukani.

Uczucie nudności spowodowane nierównomiernym przyspieszaniem i zwalnianiem obrazu za oknem staje się dla nas intrygującą metaforą, która może posłużyć do opisania stanów niezwiązanych faktycznie z lokomocją czy transportem. Interesuje nas niepokój manifestujący się w niestabilnej relacji podmiotu z rzeczywistością.

Wystawa „Choroba lokomocyjna” jest dla nas okazją porównania między sobą własnych śladów i porozmawiania o płynności zagadnień zarówno fizycznych i fizjologicznych, oraz zaprezentowania efektów pandemii, która sama wprosiła się w strukturę przygotowań tego wydarzenia. Jednocześnie towarzyszy nam przeczucie, że refleksja nad ogłupieniem i tak nas donikąd nie zaprowadzi.

Kolegium Sztuk Wizualnych
NEWS
Akademia Sztuki
×