Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
dr hab.

Hubert Czerepok

Hubert Czerepok (ur. 1973 w Słubicach) jest absolwentem zakopiańskiej Szkoły Kenara, oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W duecie artystycznym Magisters (ze Zbyszkiem Rogalskim) produkował absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę Survivors of The White Cube - symulację świata sztuki. Tworzył ze Stevem Rushtonem death-metalową grupę Children of Sodom.

Rysuje, maluje, tworzy obiekty, instalacje, realizuje wideo, animacje, wykonuje filmy found footage. Opracowuje projekty multimedialne, oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z tematów przez niego podejmowanych są relacje pomiędzy fikcją i prawdą historyczną, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom.

W latach 2002 - 2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht w Holandii, a w latach 2004 - 2005 w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii w  Belgii.  

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. „Historia i Utopia“, Galeria Arsenał w Białymstoku; „Lux Aeterna“ w Galerii Żak | Branicka w Berlinie; „Devil’s Island“ w La Criee Centre d’Art Contemporain w Rennes, Francja; „Cultural Transference“ w EFA Project Space, The Elizabeth Foundation for The Art, Nowy Jork, USA; Regres / Progres w Centrum Szuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Od wielu lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (m.in. w CSW Łaźnia w Gdańsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie), w których podejmuje zagadnienia związane z artykulacją wolności, dekonstrukcją sterotypów.

W latach 2006-2009 asystent, a w 2009-2013 adiunkt w Pracowni Wideo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Akademia Sztuki
×