Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
prof. dr hab.

Leszek Żebrowski

Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni projektowania graficznego prof. Jerzego Krechowicza. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką artystyczną, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem albumów o sztuce, organizuje akcje plastyczne (Otwarta Pracownia, Przyśpieszenie, Firma Portretowa ), ale najczęściej postrzegany jest jako twórca ponad 500 plakatów wydanych w nakładach głównie o tematyce kulturalnej. Opracował własną technikę druku polegającą na rysowaniu bezpośrednio na płycie offsetowej i odpowiednim jej naświetleniu. 

Jest laureatem ponad 30 nagród i wyróżnień, m.in.: Głównej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Mons, Brązowego medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Srebrnego Medalu na Miedzynarodowym Biennale Plakatu w Teheranie, Nagrody za plakat w 7 Golden Bee w Moskwie. Wyróżnienia w konkursie Anti-Aids w Charkowie, III nagrody na Międzynarodowym Biennale plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Nagrody Rektora ASP w Krakowie na Międzynarodowym Biennale Plakatu Polityczno-Społecznego w Oświęcimiu. Nagrody Prezydenta Legnicy na wystawie „ Satyrykon” III Nagrody na Międzynarodowym Biennale „Plakat Fest” w Chorzowie.

Bierze udział w światowych przeglądach tej sztuki w Toyamie, Hong Kongu, Nigbo, Chaumont, Lahti, Moskwie, Trnawie, Brnie, Fort Collins, Osnabrück, Mons oraz zbiorowych wystawach polskiej sztuki plakatu w Budapeszcie, Berlinie, Ogace, Londynie, Kantonie, Lanckronie, Rzymie, Essen, Pensylwanii, Moskwie. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych m. in. W Mans, Austin, Mińsku, Berlinie, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Łodzi, Przemyslu i Szczecinie. Bierze udzial w ponad 250 wystawach zbiorowych plakatu, grafiki artystycznej oraz malarstwa. Był profesorem Wyższej Szkoly Sztuki Użytkowej w Szczecinie, a obecnie prowadzi Pracownie Plakatu w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina oraz honorowej nagrody „Ambasadora Szczecina”.

 

Akademia Sztuki
×