Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
dr

Martyna Rzepecka

artystka wizualna, urodzona w Poznaniu (1989 r.). Asystentka w Pracowni Grafiki Cyfrowej, Katedra Grafiki Interaktywnej, w Kolegium Sztuk Wizualnych, Akademii Sztuki w Szczecinie.

W 2017 roku uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawa doktorska oraz wielopoziomowa instalacja zmysłowa - „Przestrzeń synestezji – narzędzie do oswajania z cielesnością”, prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (5.09-18.09.2017). Absolwentka Grafiki warsztatowej oraz Edukacji Artystycznej, na macierzystej uczelni. W latach 2011-2012 studentka na Academy of Fine Arts and Graphic Design (ALUO), Univerza v Ljubljani, w Słowenii.

Artystka poruszająca się w tematyce ciała oraz zmysłowej penetracji rzeczywistości. W swojej sztuce ukazuje zainteresowanie relacją artysta – odbiorca, granicą poznania dzieła i jego sensualną przestrzenią odbioru. Łączy tradycyjne techniki graficzne (głównie wypukłodruk) z nowymi mediami. Interesuje ją kontekst matrycy – materii oraz obiekt graficzny i instalacja. Oddaje się pasji rycia w linorycie. Tworzy w szeroko rozumianych technikach rysunkowych oraz w realizacjach wideo.

Martyna Rzepecka brała udział w ponad 60. wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, zarówno na szczeblu narodowym, jak i międzynarodowym, m.in. . Hit Festival - Haugesund International Festival of Artistic Relief Printing, Haugesund Billedgalleri – Norwegia 2019, V Piotrkowskie Biennale Sztuki – Galeria ODA Piotrków Trybunalski 2019, Tokyo International Mini-Print Triennial, Tama Art University Museum – Japonia 2018, wystawa uczestników XIV Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka - Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze 2017, GRAFITEKA – I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej, Galeria DAP - Warszawa 2017, Międzynarodowa wystawa Grafika post-cyfrowa. Redefinicja odbitki graficznej, Galeria Neon - ASP Wrocław 2017, 5th Guanlan International Print Biennial, China Printmaking Museum - Chiny 2015, The Masters – Relief Prints, Bankside Gallery - Londyn, Anglia 2015. Dwukrotna laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów oraz doktorantów za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe (2011, 2015). Ponadto stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2013 i 2017) oraz stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2017).

W latach 2013-2018 współtworzyła Dział Edukacji w CSW w Toruniu. Obecnie współpracuje z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, prowadząc warsztaty artystyczne do wybranych wystaw. Jej działania związane z doświadczeniem w pracy z odbiorcą sztuki, miały i nadal mają, znaczący wpływ m.in. na haptyczny aspekt towarzyszący jej sztuce oraz próbę podjęcia realizacji przestrzeni symulakrum.

Martyna Rzepecka mieszka i tworzy w Poznaniu, gdzie współtworzy pracownie artystyczne Mona Inner Space. Z zamiłowania oddaje się pasji fechtunku.

www.facebook.com/martynarzepeckaArt/

www.instagram.com/martyna.rzepecka

Akademia Sztuki
×