Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
03.10.2019

Koncert Inaugurujący Jubileusz 10-lecia Akademii Sztuki w Szczecinie

 

Najmłodsza szczecińska publiczna uczelnia wyższa, o której powstanie tak bardzo zabiegały środowiska artystyczne, naukowe, władze regionalne i zwykli szczecinianie, w tym roku zainauguruje swój dziesiąty rok akademicki.

Władze uczelni, rozpoczynając obchody dziesięciolecia zaprosiły jazzmana Sylwestra Ostrowskiego do przygotowania specjalnego wydarzenia artystycznego, które uświetni inaugurację jubileuszu. Warto przypomnieć w tym miejscu, iż Ostrowski był odpowiedzialny za proces utworzenia Akademii Sztuki, pełniąc funkcję pełnomocnika władz regionalnych.

W pierwszej części koncertu inaugurującego obchody dziesięciolecia Akademii Sztuki w Szczecinie usłyszymy wielką gwiazdę polskiego jazzu – Marcin Wasilewski Trio, który z kolei świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. Koncert szczeciński będzie jednym z ponad 40, które jazzmani zagrają podczas trasy po Polsce i Europie.

W drugiej części zaprezentuje się zespół Culture Revolution, który jest wspólnym projektem zdobywcy nagrody Grammy, trębacza Keyona Harrolda i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego, wspomagany przez chór Akademii Sztuki oraz światową gwiazdę, wokalistkę Lizz Wright.

Program koncertu

· Marcin Wasilewski Trio „Live” – 25th Anniversary Tour 2019

· Keyon Harrold – Sylwester Ostrowski Culture Revolution ft. Chór Akademii Sztuki & special star guest Lizz Wright

Uznana wokalista Lizz Wright jest ikoną amerykańskiej muzyki oraz duszą amerykańskiego Południa. Jej niesamowity głos oraz oryginalne kompozycje zapewniły jej miliony fanów na całym świecie. Wright zyskała szerokie uznanie jako jedna z najbardziej cenionych i popularnych piosenkarek swojego pokolenia. Wszystkie wydane albumy od debiutanckiego „Verve Salt” do nadchodzącego albumu „GRACE” od Concord Records, były przyjmowane bardzo pozytywnie przez krytyków muzycznych. W wieku 22 lat Wright zyskała sławę w skali kraju jako wokalistka z koncertowym hołdem dla Billie Holiday, gdzie jej niesamowity występ skradł spektakl. W wieku 23 lat podpisała kontrakt z Verve Records, aby wydać utwór Salt, który znalazł się na szczycie list przebojów jazzowych współczesnego Billboardu. Jej kolejne albumy (Dreaming Wide Awake, The Orchard, Fellowship oraz Freedom & Surrender 2015) nadal były na szczycie list przebojów, a jej najnowszy singiel „Lean In” (z Freedom & Surrender) znalazł się na letniej liście odtwarzania prezydenta Obamy 2016. Krytyk NPR Ann Powers umieściła Freedom & Surrender na swojej liście „Ulubionych albumów w 2015 roku”, a album otrzymał entuzjastyczne recenzje od The New York Times, Wall Street Journal i wielu innych publikacji. Jej niepowtarzalny głosem, który przez „New York Times” został określony jako „gładki, ciemny alt posiadający cechy, które można kojarzyć z bourbonem w wieku beczułki lub miękką skórą maślaną”, śpiewa Wright z gwałtownym odbiciem kulturalnej tkaniny Ameryki. Wright czerpie inspirację z jej południowego wychowania w Georgii,, gdzie była dyrektorem muzycznym małego kościoła, w którym jej ojciec był pastorem. Wright śpiewa z wzbijającym się w powietrze odbiciem tkanki kulturowej Ameryki, który wykracza poza społeczne podziały, oferując miłość i głębokie poczucie człowieczeństwa. Jej muzyka akceptuje piękno rzeczywistości i zbiorowe doświadczenie przynależności. Dla słuchacza piosenki Wrighta ucieleśniają tradycję, która pozwala nam czuć się zawsze jak w domu, gdziekolwiek jesteśmy fizycznie lub emocjonalnie.

Bilety do kupienia na bilety.fm

Organizator: Szczecińska Agencja Artystyczna

Współorganizatorzy: Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie

Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Szczecin

Wydarzenie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

10 Lat
NEWS
Akademia Sztuki
×