Akademia Sztuki
Akademia Sztuki

Zainaugurowaliśmy Jubileuszowy Rok Akademicki

Akademia Sztuki zainaugurowała uroczyście jubileuszowy, 10. Rok Akademicki. Sala kameralna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozbrzmiała słynnym „Gaude Mater” w wykonaniu Chóru Akademii Sztuki, a przedstawiciele pierwszego roku wzięli udział w uroczystej immatrykulacji, czyli przyjęciu w grono studentów. 

Jako uczelnia artystyczna, unikatowa nie tylko w skali kraju, łącząca w idei sztuki muzyczne i sztuki wizualne wpisuje się znakomicie w obszar uniwersalnego rozwoju współczesnej cywilizacji.” mówił w swym przemówieniu Jego Magnificencja Rektor Akademii Sztuki prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, witając w gronie studentów Akademii Sztuki prawie 300 nowych żaków. Łącznie na szczecińskiej uczelni w roku jubileuszowym uczyć się ich będzie 770, w tym grupa studentów z wymiany Erasmus+. Przeczytano listy gratulacyjne Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.

Wykład inauguracyjny wygłosił także pierwszy Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie (w latach 2010-2016) – prof. dr hab. Ryszard Handke, który wspominał początki uczelni i zapraszał studentów do korzystania z nieograniczonych możliwości, jakie daje studiowanie sztuki na tak dobrze wyposażonej szczecińskiej uczelni. 

W krótkim wystąpieniu przedstawicielka Samorządu Studenckiego Weronika Zieziulewicz witała nowych studentów słowami „Życzę wam głodu wiedzy i chęci działania. (…) W swojej działalności artystycznej nie bójcie się popełniać błędów, podejmować ryzyka. Bądźcie otwarci na otaczającą was rzeczywistość. Jako przyszli artyści macie nie tylko prawo ale i obowiązek zabierać głos w sprawach ważnych dla społeczeństwa, kraju, świata i sztuki. Cieszcie się wolnością i swobodą twórczą jaką daje wam Nasza Uczelnia.”

Ważną częścią uroczystości było także wręczenie nagród za najlepsze dyplomy roku akademickiego 2018/19 oraz awansów naukowych. Rektor uczelni wręczył 1 awans na tytuł profesora, 5 habilitacji oraz 16 stopni naukowych doktora, w tym połowę w przewodach doktorskich przeprowadzonych na szczecińskiej uczelni. Wręczono także ordery przyznane przez prezydenta R Andrzeja Dudę dla 5 pracowników Akademii Sztuki w Szczecinie za długoletnią służbę.

10 Lat
NEWS
Akademia Sztuki
×