Akademia Sztuki
Akademia Sztuki
mgr

Ondrej Smerda

 
Absolwent Wydziału Liternictwa i Grafiki Książki UMPRUM w Pradze. Zajmuje się projektowanie graficznym od lat 90. Jest autorem wielu logotypów czeskich i zwycięzcą konkursów na logo poszczególnych firm i instytucji społecznych w Czechach. W roku 2000 wygrał konkurs na logo Czech (Česko – Czechia – Tschechien). 

W latach 1993 – 2000 pracował na stanowisku Senior Art Director atelier graficznego Leonardo, 2000 – 2006 na podobnym stanowisku w agencji międzynarodowej Proximity Prague, gdzie kontynuował prace projektowe dla znaczących klientów takich jak: Travel Service (nowy brand SmartWings), Zlaté stránky, Czech Telecom (brand Trick) i d. W roku 2010 zrealizował logotyp i manual dla Muzeum Narodowego w Pradze. Jest też autorem logotypu Czeskiej ekspozycji na EXPO 2017 w Astanie. Był członkiem czeskiego TypoDesignClubu od jego początku w roku 1996 i brał udział w wystawach i publikacjach TDC. 21 jego logotypów zostało wybranych do publikacji 1000 Czech Logo 1989–2008. 

Za swoje prace otrzymał nagrody: Zlatá pecka, Stříbrný louskáček czy Caples Award 2005.

Od wielu lat prowadzi zajęcia designu graficznego i liternictwa w Szkole artystycznej Václava Hollara w Pradze będącej prestiżową praską szkołą pomaturalną i średnią z długoletnią tradycją. 

 
Akademia Sztuki
×